Buradasınız
Mersen İşçileri Grevde
Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Mersen’de işçiler, sendika ve toplu sözleşme hakları için 19 Nisanda greve çıktı. Sendikadan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “Fransa sermayeli Mersen’in merkez yöneticileri de Türkiye’deki işçilerin hak ve adalet mücadelesini görmezden geldi. Mersen’de yaşananlar ve karşımıza çıkan bu tablo, ülkemizde sendikal hakların içinde bulunduğu vahim durumu tüm açıklığıyla gösterir nitelikte. Bu ülkede işçiler, sendika hakkına ulaşmak için işten atmalara, baskılara, yıllarca süren yetki mahkemesi süreçlerine karşı mücadele etmek zorunda bırakılıyor. İşverenler ise dilediği hukuksuzluğu, zorbalığı yapmayı kendilerine hak olarak görüyor. Buna karşın Mersen işçileri, en temel hakları olan sendikalı, toplu sözleşmeli bir çalışma düzeni için mücadelelerini kararlılıkla sürdürüyor. Artık yasal grev aşamasına geldik. Bugün grevimizi başlatıyoruz. Mersen işverenini bir kez daha masaya oturmaya çağırıyor, taleplerimiz karşılanana kadar grevimizi kararlılıkla sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.”
Grevin ilk gününde Birleşik Metal-İş Genel Merkez ile Gebze 1 No’lu Şube yöneticileri ve sendikanın örgütlü olduğu fabrikalardan temsilciler, DİSK’e bağlı çeşitli sendikalardan yöneticiler, emekten yana kurumlar ve UİD-DER’li işçiler yer aldı.
Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çifci yaptığı konuşmada greve gelinen süreci anlatarak şunları söyledi: “Türkiye’nin diğer yerlerinde sendikal örgütlenme sonrası yaşananlar burada da hukuk skandalıyla yaşanmıştır. Patron ve patronvekili üyelerimize her tür baskı ve işten atma saldırılarında bulunmuştur. Bu süre zarfında onurlu Mersen işçileri sendikasıyla kol kola girerek haksızlıkların hepsini bertaraf ettik. Bu fabrikada aylarca sendikasına kavuşmak isteyen işçiler, geçtiğimiz aylardaki işgalle birlikte çok önemli eylemler yaptı.” Şirketin Fransa’daki CEO’sunun sendika temsilcilerini grevden vazgeçmeleri konusunda tehdit ettiğini belirten Çifci, “Bugün itibariyle 16 onurlu, gururlu, namuslu Mersen işçisiyle grevdeyiz. Hepsine gönülden teşekkür ederim” dedi.
Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar ise dünya üzerinde 30’un üzerinde ülkede ve 50’nin üzerinde fabrikada faaliyet gösteren, yaklaşık 10 bin çalışanı olan Fransız sermaye grubunun dünyanın birçok ülkesinde sendikalaşma ve toplu sözleşme hakkını tanırken Türkiye’deki işçilerin sendikalaşma hakkını tanımadığını, engellemeye çalıştığını belirtti. Şirket yönetiminin baskıları karşısında Mersen işçisinin onurlu ve dik duruşunu gösterdiğini ifade etti. Yüksek enflasyon ve iktidarın uyguladığı ekonomi politikaları karşısında sermaye zenginleşirken işçilerin alım gücünün eridiğini belirten Atar, “Haklarımızı almadığımız, sendikamızla güç birliği oluşturmadığımız sürece geleceğimiz bugünden olumsuz olacaktır. Patronlar ağzımıza bir parmak bal çalarak veya ahlaksız tekliflerle sendikal mücadeleden vazgeçeceğimizi düşünüyorlar. İşçilerin birbirini satacaklarını düşünüyorlar. Onları yanılttınız, bir kere daha kutluyorum” dedi.
Birleşik Metal-İş Sendikası, 2022 yılında Gebze OSB’de faaliyet gösteren Mersen İstanbul Sanayi Ürünleri AŞ’de örgütlenerek yetki belgesini aldı ancak Mersen yönetimi sendikanın yetkisine itiraz etti. Yasal sürecin Kasım 2023’te sendikanın lehine sonuçlanmasının ardından işyeri yönetimi baskı ve tehditle işçileri yıldırmaya çalıştı. Sendikanın toplu sözleşme masasına oturma çağrısına da yanıt vermeyen yönetim 7 Şubatta 4 işçiyi işten atmış, bunun üzerine işçiler fabrikayı terk etmeme eylemi yapmışlardı.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...