Buradasınız
Mersin’de Hastane Çalışanları Mücadeleye Devam Ediyor!
Mersin’den UİD-DER’li işçiler ve öğrenciler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
15 Nisan Çarşamba günü Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir araya gelen Dev Sağlık-İş, KESK, Türk Tabipler Odası ve demokratik kitle örgütleri, Toros Devlet Hastanesi çalışanları ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasının konusu, hastane çalışanlarından Fatma Baytar’ın hamile olması nedeniyle işten atılmasıydı.
Aralarında SES ve Dev Sağlık-İş’ten sendikacıların da bulunduğu bir heyetin Mersin Üniversitesi Rektörü Süha Aydın ile görüşmesi sırasında, Süha Aydın, Fatma Baytar’ın hamile olduğu için işten atılmadığını, işinden kendi rızası ile ayrıldığını iddia etmişti. Basın açıklamasında dile getirilen bu husus üzerine, yalan söyleyen rektör kitle tarafından yuhalandı. Dev-Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işe girerken Fatma Baytar’a boş bir kâğıt imzalatıldığını, bugün ise o kâğıtla şantaj yapıldığını dile getirdi. Aynı şekilde sendika üyesi iki kadın işçinin de bu gerekçeyle işten atıldığını ifade etti. Bunlardan Sibel Yalçın’ın sendikanın çabaları sonucu atılamadığını söyledi.
Basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçen kitle, sloganlarla Toros Devlet Hastanesi önüne kadar giderek orada da bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına hasta yakınları, hastane çalışanları, yürüyüş yolundaki halk da alkış ve sloganlarla destek verdiler. KESK kadın sekreteri Songül Morsümbül, kadın işçilerin tıpkı Novamed’de ve DESA’da olduğu gibi, kendi mücadeleleri ve işçi sınıfının desteği ile başardıklarını ve başaracaklarını belirterek taşeronlaştırmaya karşı mücadele edeceklerini söyledi: “Son 20 yıldır taşeron çalıştırma süratle devam ediyor. Bizler de her şeyden önce kazanılmış haklarımızı ortadan kaldırdığı için sağlıkta taşeron çalıştırmayı kaldırmak istiyoruz. Bir insan ihale ile çalıştırılamaz.”Basın açıklaması ve yürüyüş esnasında “Analık hakkı gasp edilemez!”, “Sağlık haktır satılamaz!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Atılan işçiler geri alınsın!”, “İnsanca yaşamak istiyoruz!” sloganları atıldı. Ve eylem sona erdi.
UİD-DER Pikniğindeydik
- İşçiler, Kamu Emekçileri, Çiftçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor
- Tokat’tan Diyarbakır’a Maden Şirketlerine Karşı Köylüler Mücadele Ediyor
- Çiftçiler Düşük Fiyat Dayatmasına Karşı Çıkıyor
- 112 Acil Sağlık Çalışanlarından Eylem
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...