Buradasınız
Mersin Limanında “İşçi Dayanışması”
Mersin’den UİD-DER’li işçi ve öğrenciler
Sabahın erken saatlerinde bültenimizin son sayısını limanda çalışan işçi arkadaşlarımıza ulaştırmak amacıyla, UİD-DER’li arkadaşlarımızla Mersin limanına gittik. Gece vardiyasından çıkan işçilerle ve sabah vardiyasına servislerle gelen işçilerle hemen sıcak ve samimi sohbetler etmeye başladık. Ve işçilere bültenimizin son sayısını vermeye başladık.
İlk kez bültenimizi alan bir işçi arkadaşımız, “işyerlerinde dayanışmanın önemli olduğunu, paylaşımın daha da artması gerektiğini ve paylaşımın daha da artması için uğraşan insanları vardiya çıkışında burada görmekten mutluluk duyduğunu” söyledi. Ve merakla bültenimizi incelemeye başladı. Bir başka işçi arkadaşımızla da doğru bellediğimiz yanlışlar bölümü üzerine sohbet ettik. O da bültende böyle bilgilendirici ve öğretici bölümlerin olmasının çok güzel olduğunu söyledi. Bir başka işçi arkadaşımız ise “işçiler az çalıştıkları için mi yoksullar?” bölümüne dikkat çekerek, aksine işçilerin çok çalıştıklarını, bu yazının da bunu çok güzel anlattığını söyledi. Ve bülteni okumaları için çocuklarına da götüreceğini söyledi.
Bunun dışında; sabahın erken saatlerinde vardiyadan yorgun çıkan ve erkenden vardiyasına gelen işçi arkadaşlarımızla bültenimiz aracılığıyla pek çok konu üzerine sohbet ettik. Bizleri merak edip yanımıza sokulan işçilere de ilk kez bültenimizi ulaştırdık. Bültenimizi ilk kez okuyan işçilerin merakı ve bizlere karşı sıcak yaklaşımları güzeldi.
Bazı işçilerle de son dönemde yaşanan işten atmalar üzerine sohbet ettik. Onlar da limanda işçilerin örgütlü olmaları gerektiğini, birlikte mücadele ederlerse bu gibi sorunların üstesinden gelinebileceğini söylediler.
Tıpkı liman işçisi arkadaşlarımızın da söylediği gibi işten atmalara, işyerlerinde yaşanan tüm sıkıntılara ancak örgütlü mücadelemizle karşı koyabiliriz. Patronlara karşı örgütlü gücümüzle “artık bizi sömüremeyeceksiniz” diye haykırmalı ve bu örgütlülüğün daha da büyümesi için durmadan ve yorulmadan mücadele etmeliyiz!
Örgütlüysek her şeyiz, örgütsüzsek hiçbir şey!
Ücretsiz İzin Yasal mı?
Umur’da Değişen Ne Oldu?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...