Buradasınız
Hesap Sorulmadan Bu Kavga Bitmez
Gebze’den bir UİD-DER üyesi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
12 Eylül 1980. Bir karar alınmış. Bir general konuşmuş. Zaman durmuş. Bir general konuşmuş. Milyonlar kayıplara karışmış. Gençliğinin baharındaki bedenler toprağa girmiş. Sokaklar boşalmış. Ve bir general konuşmuş, kurşunlar çığlık çığlığa bedenlerde patlamış. Çok kan akmış, kokusu hâlâ genzimizi yakar. Ve bir general konuşmuş, düşünmek yasak olmuş. İnsanlar düşünmekten korkar olmuş ve düşlemekten.
Bir anne 12 Eylül işkencesinde ölen oğlunu beklemekte halen. Kapıdan girecek ve “anne diye seslenecek” diye umut etmekte halen. Bir baba gözyaşlarını içine gömmekte halen… Ve bir sevgili halen düşlemekte bir daha gelmeyecek olan sevdiğini. Ve adına özlem, hasret, acı, keder her ne derseniz deyin. Kötü olanı düşleyin yeter ki. Kötü olanın gerçek olduğu günün adını da 12 Eylül 1980 olarak hatırlayın. Ve susmayın haykırın hep bir ağızdan. Lanetleyin 12 Eylül’ü ve darbecileri. Darbecilerden hesap sormak için kızıl bir kortej altında yürüyün özgür bir geleceğe doğru.
Bizler aydınlık bir geleceğe doğru yürümek isteyenlerle beraber UİD-DER kızıllığı eşliğinde Kadıköy sokaklarındaydık. Coşkumuzla ve disiplinimizle insanlara güven verdik. Hayran gözlerle bizleri izlediler. Darbecilerden hesap sormaya gelenleri alkışlıyorlardı. Evet, hesap sormaya gelmiştik. Ağzından çıkan her bir sözün işkence ve ölümle sonlandığı darbeci paşalardan ve onların iplerini elinde bulunduran patronlar sınıfından hesap sormaya gelmiştik. Darbeciler yargılansın diye haykırıyorduk. Darbe yasaları kaldırılsın diye, bütün dünyanın işçileri birleşsin diye haykırıyorduk. Çünkü biliyorduk biz. Biliyorduk insanlığın ve doğanın kurtuluşunun işçi sınıfı önderliğinde gerçekleşeceğini.
Kavgamız daha bitmedi arkadaşlar. Milyonların hesabı sorulmadan bu kavga bitmez. Darbecilerden ve onların iplerini elinde tutan patronlar sınıfından hesabı soracak olan işçi sınıfıdır. Biz UİD-DER’liler olarak sınıf mücadelesini yükseltmek için uğraşıyoruz. 12 Eylüller yaşanmasın diye mücadele ediyoruz ve daha nice kanlı tarihler yaşanmasın diye çabalıyoruz. Ve haykırıyoruz hep bir ağızdan: 12 Eylül’ün hesabını soracağız!
Uyan, Uyan da Haykır Öfkeni!
Fransa’da Nükleer Santral Patladı
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...