Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Kadıköy’de Füze Kalkanına Karşı Eylem
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
25 Mart Pazar günü, Kürecik’te Füze Kalkanına Hayır İnisiyatifi tarafından İstanbul Kadıköy Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenlendi. Malatya Kürecik’te kurulan füze kalkanı sistemine karşı yüzlerce kişi, “Kürecikte Kalkan İstemiyoruz”, “Siyonizme Kalkan Olmayacağız”, “İşçilerin Birliği NATO’ları Yenecek”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği!” sloganlarını haykırdı.
Halkların kardeşliğini savunmak, Türkiye’nin ve AKP’nin savaş politikalarına karşı çıkmak amacıyla Kadıköy Meydanı’nda gerçekleştirilen eyleme, Malatya Kürecik Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri, UİD-DER, HDK, BDP, EMEP, ÖDP, ESP, DİSK ve Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube işçileri katılarak destek verdi. UİD-DER, “Emperyalist Savaşlara Hayır”, “Emperyalistlere de Füzelerine de Geçit Yok”, “Füzelerin Namluları Halkların Kardeşliğine Çevrili”, “Dışarıda Arama NATO Zaten İçeride!” dövizleriyle eyleme katıldı.
Basın açıklamasına geçileceği sırada polis, Kadıköy Belediyesi’ne baskı yaparak, alandaki ses sistemini kaldırttı. Bu durumu yuhalayan eylemciler “Baskılar Bizi Yıldıramaz!” sloganıyla tepkilerini dile getirdiler. Basın açıklaması, Kürecik’te Füze Kalkanına Hayır İnisiyatifi Sözcüsü Hüseyin Hazar’ın, bu anti-demokratik tutumu kınamasıyla başladı. Hazar: “Amacımız, Kürecik’e kurulan radar ve füze sistemlerini iptal ettirmek, halkımızı ve komşu halkları savaş ve radyasyon belasından kurtarmaktır” dedi. Hazar, çevre kirliliğine, savaşlara, militarizme ve emperyalizme karşı olanlarla ulusal, hatta uluslararası örgütlülükler kuracaklarını, bu tesisler iptal edilinceye kadar direneceklerini vurguladı.Kürecik’te Füze Kalkanına Hayır Platformu adına söz alan İbrahim Duman ise şöyle konuştu: “Egemen güçler, tarihin hiçbir döneminde ezilen halkların yararına hiçbir şey
yapmadılar, yapmayacaklar. Bu kalkan da emekçi halklarımızın çıkarına değildir. Kalkan hakkında gerçekler kamuoyundan gizleniyor. Kürecik halkının rızası alınmıyor. Dünya ve Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz ki bu Kürecik sorunu değildir, bu insanlık sorunudur, barıştan, insanlıktan yana, savaşlara karşı olan herkesin, bu sisteme karşı çıkması, dur demesi gerekiyor.”Yaşasın İşçilerin Birliği, Halkların Kardeşliği sloganıyla alana giren derneğimiz UİD-DER adına, coşkulu bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada, ABD öncülüğünde NATO füze kalkanı sisteminin Kürecik’e yerleştirilmesinin amacının, iddia edildiği gibi “barış” olmadığı belirtildi. Konuşmada şu hususlara vurgu yapıldı: Emperyalist savaşın bir parçası olarak Kürecik’e kurulan füze kalkanı sistemi, Türkiye ve bölge halkları için felaket demektir. Emperyalist emellerini hayata geçirmek isteyen Türkiye burjuvazisi, Ortadoğu’da kendine pazar ve yatırım alanları oluşturmaya çalışıyor. Bu nedenle sermaye devleti işçi ve emekçileri, onların yaşadığı toprakları, Kürecik’i kanlı hedefine, bölgesel yayılma hedefine aracı etmek istiyor. Buna dur demek işçi-emekçi halkın sorumluluğudur. Bunun için işçi sınıfının uluslararası dayanışmasını yükseltmek gerekiyor. Sermayenin kendi çıkarına yontan ‘ulusal çıkarlar’ söylemine prim vermeden, içeride ve dışarıda emperyalistlere ve kapitalistlere karşı durmamız gerekiyor.
Kürecik ve Malatya halkı adına Mustafa İçöz söz aldı. İçöz yaptığı konuşmada: “Bu proje savaş, radyasyon, projesidir. Köylerimiz baskı ve işkenceyle boşaltıldı. Baskılara rağmen biz, 155 gündür kurduğumuz çadırda, imza kampanyamızla protestomuzu dile getiriyoruz” dedi.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) milletvekili Levent Tüzel de basın açıklamasında bir konuşma yaptı. Tüzel konuşmasında, başbakanın şehitler ve gazilerin maaşlarına yaptığı zamlarla, savaş politikalarına hazırlık yaptığına değindi ve “biz emperyalist politikaların taşeronu ve dünya halkları nezdinde haydut devlet olmak istemiyoruz, Kürecik ve Malatya halkının yanındayız” dedi.
BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ise yaptığı konuşmada, insanlığa hiçbir faydası olmayan füze kalkanı ile Türkiye’nin savaşa çekildiğini, ABD ve İsrail’e kalkan olduğunu, Ortadoğu halklarına karşı yürütülen savaşa onay verdiğini belirtti. Tuncel, “Savaş politikaları ölüm ve zülüm demektir. AKP hükümetine ilan ediyoruz ki Ortadoğu halklarına karşı yürütülen savaşa izin vermeyeceğiz” dedi.DİSK Genel Başkanı Erol Ekici de basın açıklamasına katılarak bir konuşma yaptı: “Kürecik halkının yükselttiği bu sesi, bütün ülke çapında çığlığa dönüştürmek boynumuzun borcudur, emperyalizme karşı anti-emperyalist mücadeleyi yükseltmek, adalet, özgürlük, barış, aş, iş diyen herkesin mücadeleyi ve örgütlenmeyi büyütmesi gerekiyor.”
78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, konuşmasında 1970’li yıllardan bu yana devrimcilerin Kürecik’te yürüttüğü mücadeleleri unutmamak gerektiğine vurgu yaptı. Can “bu mücadele enternasyonal mücadeledir ve bütün devrimciler bu mücadeleye destek verecektir” dedi. Basın açıklamasında ESP temsilcisi de bir konuşma yaptı.
Eylemde, Kürecik’te Füze Kalkanına ve Radar Sistemine Hayır imza kampanyası için imza toplandı. Eylem sloganlarla sona erdi.
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...