Buradasınız
İşçi Dayanışması Gebze’de İşçilerle Buluşmaya Devam Ediyor
Gebze’den bir grup işçi
İşçi Dayanışması’nın yeni sayısının çıkmasının ardından sabahın erken saatlerinde Akse Sapağında işçi kardeşlerimize bültenimizi ulaştırdık. Bültenimizi ulaştırdığımız bir kadın işçi bizlere otelde çalıştığını, ücretini alamadığını, hakarete uğradığını, bu nedenle işten çıktığını anlattı. Kadın işçilerin hem işyerinde hem evlerinde türlü sıkıntılarla karşılaşmaları üzerine sohbet ettik. İşçi arkadaşımız, üç çocuğu olduğunu, çalışırken akşam 5.30’dan sabah 7’ye kadar çalıştığını, şimdi de işsiz kaldığını ve evine nasıl gideceğini düşündüğünü söyledi. Evine bültenimizi götüreceğini ve eşine de okutacağını söyleyen işçi arkadaşımız derneğimizi de ziyaret edeceğini belirtti.
Bülten dağıtımlarında bizleri gören birçok işçi, “her ay burada bülten dağıtmanız bizleri sevindiriyor, bülteninizden bilmediğimiz haklarımızı öğreniyoruz, sizler dağıttınız sürece bizler okumaya devam edeceğiz” dediler. Bültenimizi alan iki işçi arkadaş, çok uzun saatler boyunca durmadan çalıştıklarını, fabrika içinde bir sürü taşeron olduğunu, farklı taşeronlarda çalışan işçilerin yan yana gelmesinden bile rahatsızlık duyulduğunu belirttiler. Bültenimizden fazla alan işçiler arkadaşlarına da götürüp okutacaklarını söyleyerek yanımızdan ayrıldılar. Emekli bir işçi ise, yaptığımız işe destek vererek doğru işler yaptığımızı, işçilere ulaşmamızın önemini vurguladı.
İşçiler servislerine binip işlerine gittiler. Fakat UİD-DER’li işçiler için gün daha yeni başladı. Alstom fabrikasında vardiyadan çıkan işçilere de bültenimizi ulaştırmak için yola koyulduk. Bir işçi, “AKP geçen gün kıdem tazminatının artık gündemlerinde olmadığını açıkladı zaten” dedi. Biz de bültenimizi uzatarak “bir de UİD-DER’li işçilerin açıklamasını dinleyin” dedik. O da hemen bültenimizi alarak ilgiyle okumaya başladı. Bir işçi kıdem tazminatı ile ilgili yeni saldırıları duymazdan gelirken, kimi işyerlerinde tuvalete girmenin bile yasak olduğunu anlatan mektubu görünce bülteni hemen okumaya başladı.
Alstom önünde kırmızı şapkalılara alışan işçiler bu ayki bültenimizi daha bir merakla alıp okudular. Bülteni alan işçi arkadaşlardan bazıları servise biner binmez ilgiyle bültenimize sarıldılar. Gebze’de UİD-DER’li işçiler olarak İşçi Dayanışması’nı her ay olduğu gibi fabrika önlerinde ve işçi mahallelerinde işçilere ulaştırmaya devam ediyoruz.
Türk Metal A.Ş.
Elazığ’da ETİ Gümüş AŞ İşçileri Grevde
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...