Buradasınız
Şahin Motor Fabrikasında İşçi Kıyımı ve Direniş
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gebze Çayırova bölgesinde 1955 yılından bu yana faaliyette bulunan Şahin Motor fabrikasında sendikasızlaştırma saldırıları işçi kıyımına dönüştü. 1971 yılından bu yana Disk’te örgütlü olan ve uzun yıllardır yine aynı konfederasyona bağlı Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenmiş olan Şahin Motor işçileri, patronun sendika üyelerini tasfiye etme girişimleri karşısında direnişe geçtiler.
Mayıs ayında toplu sözleşme masasına oturacak olan ve sözleşme öncesinde Birleşik Metal-İş sendikasının yetkisini düşürmeyi amaçlayan patron, bunun için uydurma bahanelerle işten atmalara başladı. Yaklaşık iki hafta önce, patron, “formen” yapmak vaadi ile üç işçiyi sendikadan istifa ettirip, Tepeören mevkiinde yeni kurduğu Üçgen isimli fabrikaya gönderdi. Bu oyuna kayıtsız kalmayıp tepki gösteren 5 işçinin iş akdini ise, İş Kanununun tazminatsız işten atmayı düzenleyen 25/2 maddesi uyarınca feshetti. 107 işçinin çalıştığı Şahin Motor’da sendikalı işçi sayısı, atılan bu beş işçiden sonra 52’ye düştü. Atılan beş işçi arasında baş temsilci ve üçüncü temsilci de bulunuyordu.
Bunun üzerine, işten atılan işçiler, üzerlerine giydikleri “İşimi İstiyorum” yazılı kırmızı önlükleri ile fabrika önündeki bekleyişlerini sürdürmeye başladılar. İşçilerin direniş hattına astıkları dövizlerde, “Yaşasın örgütlü işçiler”, “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına”, “Atılan işçiler onurumuzdur” gibi sloganlar yazılı. Bu arada en büyük destekçileri, henüz işten atılmamış olan mesai arkadaşlarıydı. Yemek saatlerinde olsun, vardiya değişimlerinde olsun, içerdeki işçiler atılan arkadaşlarını yalnız bırakmayacaklarını göstererek hemen yanlarına geliyorlardı. Direniş alanındaki masalarda sohbetler ediliyordu. Denişteki işçiler yemek molalarında yanlarına destek için gelen arkadaşlarını, ikili sıralar halinde sloganlarla ve alkışlarla içeri gönderiyorlardı. İçeriye giren işçiler de patrona inat sloganlarını yükseltiyorlardı: “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Yaşasın şerefli mücadelemiz”, “Atılan işçiler onurumuzdur”, “Yılgınlık yok direniş var”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”.
Ne var ki, Şahin Motor patronu bu dayanışmaya tahammül edemedi ve 17 Martta 54 işçinin birden işine son verdi. Patronun, fabrika kapısına 100’den fazla Çevik Polisi yığması, işçilerden duyulan korkunun açık bir göstergesidir. Şahin Motor işçilerini haklı ve onurlu mücadelelerinde yalnız bırakmayalım ve dayanışma ağlarını güçlendirelim. Şahin Motor işçisi yalnız değildir!
Gebze’de 8 Mart Kutlaması
Bizim Hayatımızda Şakaya Yer Kaldı mı?
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...