Buradasınız
Esenler UİD-DER’de Ekim Devrimi Şenliği
Beylikdüzü’nden bir kadın metal işçisi
23 Kasım Pazar günü UİD-DER Esenler temsilciliğinde 1917 Ekim Devrimi konulu bir şenlik yaptık. Etkinliğimize mahallemizden ve fabrikalardan işçi kardeşlerimiz katıldı. Etkinliğimizin başında, dernek temsilcisi arkadaşımız UİD-DER’in önemine vurgu yaptı. İşçi sınıfının birlikte hareket etmesi gerekliliğini, yoksa patronların bizi kendi çıkarları için yok edeceğini anlattı. Temsilciden sonra derneğimizin düzenlemiş olduğu sinevizyon gösterisini izledik. Sunumda, 1917 Ekim Devriminin işçi sınıfı için ne kadar önemli olduğu anlatıldı. İşçi sınıfı, 91 yıl önce bir devrim yapmış. İşçiler iktidarı ele almış, patronlar sınıfının iktidarına son vermişler. İşçiler, birinci paylaşım savaşına son vermişler. Sovyetleri kurmuşlar. Fabrikalardan, mahallelerden seçilen temsilcilerin bir araya toplanıp karar aldıkları işçi meclisine “sovyet” adını vermişler. Kendileri karar alıp kendileri yönetmişler. Hep beraber gördük ki, 1917 Ekim Devrimi biz işçilere tarihimizin bıraktığı bir mirastır.
UİD-DER yaptığı etkinliklerde biz işçilere tarihimizi ve bir sınıf olduğumuzu öğretiyor. UİD-DER’in işçi korosu marşlar, türküler söyleyip bizleri coşturdu. Şiir okuyan arkadaşlar şiirlerini hissederek okudular ve hissettirdiler. İşçi kürsüsü vardı; söz almak, konuşmak isteyen herkese söz verildi. Birçok işçi kardeşimiz UİD-DER’e gelmemiz gerektiğini, buranın işçilerin okulu olduğunu anlattılar. Fabrikadan gelen arkadaşlar çalışma koşullarının ne kadar korkunç olduğundan bahsetti. Çocuklarımız patronlar sınıfının açacağı savaşlarda ölmek istemediklerini söylediler. İşçileri UİD-DER’e çağırdılar. Bir işçi kardeşimiz de “ben burayla tanıştığımda yeniden doğduğumu hissettim” dedi. İşçi arkadaşların öne çıkan vurgularından biri şuydu. Buranın önemini bilmeliyiz. Sınıf kürsümüzden sonra halaylarımızı çektik. Programımızı işçi sınıfının uluslararası marşı olan Enternasyonal marşıyla bitirdik.
Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadele Birliği!
Yaşasın UİD-DER!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...