Buradasınız
İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Uluğ Enerji işçileri ek zam talebiyle iş bıraktı
Uluğ Enerji’de çalışan DİSK/Enerji-Sen üyesi işçiler yüksek enflasyon nedeniyle ücretlerin düşmesine karşı dört ayrı kentte iş bırakarak ek zam talep etti. Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Yalova’da iş bırakan işçiler, geçen yıl imzalanan toplu iş sözleşmesinin mevcut enflasyon nedeniyle hükümsüz kaldığına dikkat çekti. Sendikaları ile şirket arasında imzalanan ve 1 Ocak 2023- 31 Aralık 2024 tarihlerini kapsayan toplu sözleşmedeki ücretlerin asgari ücret seviyesine kadar gerilediğini belirtti.
17 Ocak Çarşamba günü sendikanın Bursa şubesi yönetimi ve işçiler, şirketle görüşme yaparak zam isteyecekti ancak işveren toplantıyı erteledi. Bunun üzerine işçiler 26 Ocakta iş bıraktı. Sendika yetkililerinin şirket yönetimiyle daha sonra gerçekleştirdiği görüşmeden de sonuç çıkmayınca işçiler dört ayrı kentte iş bırakarak tepkilerini gösterdi. İşçiler talepleri karşılanana, gerçekçi bir zam yapılana dek mücadeleyi sürdüreceklerini vurguluyor.
Buca Belediyesi işçilerinden ek protokol eylemi
Genel-İş İzmir 5 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Buca Belediyesinde işçiler sendikanın belediye ile sürdürdüğü ek protokol görüşmelerinin tıkanması üzerine 26 Ocakta basın açıklaması yaparak taleplerini duyurdu. Belediye binası önünde yapılan açıklamada “Gelirde Adalet İstiyoruz, Geçinemiyoruz” pankartını açan işçiler “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “Gelirde Adalet İstiyoruz” ve “İş Ekmek Yoksa Barış da Yok” sloganlarını attı.
İşçiler adına açıklamayı yapan Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ahmet Savaş Aras, kamu işçilerine yönelik düzenlemelerden belediye işçilerinin yararlanamadığına dikkat çekti. Ekonomik kriz nedeniyle belediye işçilerinin geçinemediğini belirten Aras, ek protokol taleplerinin karşılanması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Talebimize kulak tıkayan ve ek protokol imzalamayı reddeden belediye yönetimlerini bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Yüksek enflasyon, zamlar ve eriyen alım gücünün yarattığı geçim sıkıntılarıyla mücadele eden; her gün kentleri kent halkı için yaşanılır hale getiren Buca Belediyesinde çalışan kadrolu ve şirket işçilerinin sesine kulak tıkayanlara karşı İzmir 5 No’lu Şube olarak mücadele edeceğimizi ve bu doğrultuda tüm haklarımızı kullanacağımızı buradan belirtiyoruz.”
Karabağlar Belediyesi işçileri de ek protokol talep etti
Genel-İş İzmir 5 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Karabağlar Belediyesinde de işçiler 25 Ocakta gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla ek protokol talep etti. Belediye binası önünde yapılan açıklamada sık sık “İnsanca Bir Ücret İstiyoruz”, “Gelirde Adalet İstiyoruz” ve “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” sloganları atıldı.
Basın açıklamasını Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ahmet Savaş Aras yaptı. Aras, Buca belediyesi işçilerinin basın açıklamasında değindiği hususları hatırlatarak belediye yönetimine seslendi: “Belediye işçileri maaşlarımızda iyileştirme talep ediyoruz ve bunun için ek protokol yapılmasını istiyoruz. Bu talebimizi karşılıksız bırakarak bizleri mağdur eden, talebimize kulak tıkayan ve ek protokol imzalamayı reddeden belediye yönetimlerini bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz.”
- 112 Acil Sağlık Çalışanlarından Eylem
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...