Buradasınız
Örgütlü Bir İşçi Olmanın Önemi
Dudullu’dan bir işçi
Bundan bir ay öncesine kadar ben bir büro işçisiydim. Çalıştığım ofis kriz bahanesiyle kapatılacaktı. Burada sigortasız çalıştırılan bizleri de patron çok rahat bir şekilde kapı önüne koyacaktı. Ofisin kapatılacağını öğrendiğimizde hemen Maliye’ye şikâyet ettik. İşyerinde sigortasız çalıştırılan işçilerin olduğunu ve vergi levhasının bile bulunmadığını ihbar ettik. İhbardan iki gün sonra Maliye’den yetkililer geldi. Kimliklerimizi aldılar ve ofiste çeşitli belgeleri incelediler. Bizim sadece son bir ay çalıştığımız, işe yeni girdiğimiz gösterilmişti. Yalnız işlerle ilgili dokümanlar ve işe girişte imzaladığımız sözleşmeler dört ay öncesinin tarihini taşıyordu. Vergi levhasının asılı olmaması üzerine şirkete ceza yazdılar. Bu durumu duyan patron hemen ofisi aradı. Maliyecilerle uzun uzun bir pazarlığa girişti. Yaptıkları telefon görüşmesi sonucu patron küçük bir cezayla kurtuldu. Maliyeciler, patronla yaptıkları iğrenç pazarlık sonucu, yasak olmasına rağmen ihbar edenin bilgilerini patrona bildirmekte de çekinmediler. Maliyeciler gittikten sonra patron hemen bizi aradı. Bize işten kovulduğumuzu, hemen istifamızı yazmamızı söyledi. İstifa etmediğimiz için bizi tehdit etti. Ve işe devamsızlık gerekçesiyle uydurma bir bahaneyle işten çıkartıldık. Bundan sonraki süreçte tanıdık bir avukatla görüştük ve mahkemeye vermek için dilekçe yazdık. Sonra patron benimle aynı durumda olan arkadaşı defalarca aradı ve bu arkadaş en sonunda patronun yaptığı baskılara dayanamayarak geri çekildi. Aynı sektörde bir daha iş bulamama korkusu geri çekilmesine neden olan en büyük etkendi.
Yaşadığım bu olaydan çıkardığım en önemli ders, örgütlü bir işçi olarak hareket etmenin ne kadar önemli olduğudur. Ben UİD-DER’de yapılan etkinliklere düzenli katılan bir işçiyim. Orada daha önce çalıştıkları işyerleriyle ilgili, haklarının bilincinde olan birçok deneyimli işçi arkadaşım var. Ben, yaşadığım bu süreç öncesinde ve sonrasında onlara durumumu bildirip danışsaydım işyerinde vermeye çalıştığımız kavgayı daha planlı bir şekilde yürütür ve sonuca ulaşabilirdik. Şu anda bir fabrikada çalışıyorum ve yaşadığım deneyimden çıkardığım dersle daha şimdiden fabrikada nasıl örgütleneceğimi düşünüyorum. Ve ilk işim de UİD-DER’deki deneyimli işçi arkadaşları dinleyip neler yapmam gerektiğini öğrenmek olacak.
UİD-DER’le Emekçi Kadınlar Günü
- Patronların Hak Arayan İşçiye Tahammülü Yok
- Xiaomi Salcomp’ta İşten Atmalar Protesto Edildi
- Hacettepe Üniversitesi’nde İşten Atma Saldırısı
- Ezberler ve Gerçekler: “İş Çok, İş Beğenen Yok!”
- Cumhuriyet Gazetesinde Sendikalı İşçi Kıyımı
- Esenyurt’ta A101 İşçisi Kod 46 ile İşten Atıldı
- 65 İşçiyi Daha İşten Çıkardılar
- Ekmekçioğulları Metal’de İşten Atma Saldırısı
- Özer Elektrik’te İşten Atmalar Protesto Edildi
- İşten Çıkarma Yasağı İşten Çıkarmayı Engelliyor mu?
- Akwel’de İşten Atmalara Karşı İş Durdurma Eylemi
- TPI Kompozıt’te İşten Atma Saldırısı
- VIP Tekstil’de İşten Atmalar Protesto Edildi
- DERİTEKS, Üyelerinin İşten Atılmasını Protesto Etti
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...