Buradasınız
UİD-DER İşçi Tiyatrosu 15-16 Haziran’ı Sahneye Taşıdı
Kartal’dan UİD-DER üyesi bir işçi
Geçtiğimiz günlerde derneğimizin işçi tiyatrosunun hazırladığı bir tiyatro oyununu hep beraber izledik. Haftalar öncesinden, oyunun konusunun, 15-16 Haziran 1970’te işçilerin DİSK’in kapanmaması için yaptıkları direniş olduğunu öğrendik. Hepimiz hazırlıklara başladık. Tiyatro gurubundaki arkadaşlar işten çıkar çıkmaz provalara koştu, kimimiz kostümlerle, kimimiz sahnenin dekorlarıyla, kimimiz perdenin resimleriyle ilgilendik. Herkes yeteneğine göre bir şeyler yaptı. 15-16 Haziran direnişini bizlere miras olarak bırakanlara yakışır bir tiyatro olması için herkes elinden gelenin fazlasını yaptı.
Tüm bu hazırlıklar sürerken yapmamız gereken en önemli şeyi unutmadık. Ulaşabildiğimiz tüm arkadaşlarımızı bu oyuna davet ettik. Oyunu hep birlikte izleyip, o günleri hep beraber tekrar yaşadık. Bunun için önce kendi çalıştığım fabrikadan başladım. Sonra eski iş arkadaşlarımı (patronlar artık öyle uzun yıllar çalıştırmayıp işten çıkardıkları için bizlerin birçok eski iş arkadaşı oluyor), ulaşabildiğim herkesi davet ettim. Gücümüz birliğimizden geliyordu, 15-16 Haziran’da direnenler bize bunu öğretmişti. Dernekteki arkadaşlarla fabrikalara gittik. İş çıkış saatlerinde hem derneğimizin bültenini dağıttık, hem de tiyatromuzu anlatıp davet ettik. Bu fabrikalar arasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu ABB, Anadolu Motor, Teksif’in örgütlü olduğu Diktaş İplik, sendikasız olan Aldağ Soğutma ve Klinger işçileri de vardı. Kurfalı, Başıbüyük ve Gülsuyu mahallelerindeki işçi, emekçi arkadaşlarımıza ulaştık ve onları da davet ettik. Tiyatromuzu izlemek isteyenlerin yanı sıra, çalışacağı için gelemeyeceği halde biletlerimizi dayanışma için alanlar da oldu. Sınıfımızın bu çıkar gözetmeden gerçekleştirdiği dayanışma bizleri daha da kuvvetlendirdi.
Oyunumuzu dopdolu bir salonda izledik. Hep beraber kâh güldük, eğlendik, kâh duygulandık gözlerimiz doldu, kâh coşkulandık. “İşte biz buyuz” dedik. İşçi sınıfının gücünü bir kez daha bu oyunu hazırlayan arkadaşlar sayesinde gördük. Şimdi sıra o gücümüzü tekrar kazanmak için vakit kaybetmeden örgütlenmekte.
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...