Buradasınız
Validebağ’da Mücadele Devam Ediyor!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Validebağ Devlet Hastanesinin, Kamu Hastaneleri Birlikleri Yasa Tasarısı kapsamında Üsküdar Devlet Hastanesiyle birleştirilmesi, hastane çalışanları, Validebağ sakinleri, hasta yakınları, UİD-DER, ESP, Yurtsever Cephe ve Validebağ Gönüllüleri Derneği üyeleri ile direnişteki SEGA işçilerinin katılımıyla protesto edildi. Hastane birleştirme işleminin resmen tamamlanacağı 30 Temmuz günü yapılan eyleme hemşireler, laborantlar ve doktorların yanı sıra taşeron işçiler de büyük oranda katıldılar. Taşeron işçileri, firma yetkilisinin baskısıyla iş kıyafetlerini çıkarak eyleme katılabildiler.
Hastane emekçilerinin akıbetini belirsizliğe mahkûm eden birleştirme, tüm çalışanlarda ve uzun yıllardır bu hastanede tedavi gören hastalarda tepkiye neden oluyor. Bu nedenle eylem öncesi hazırlıklara da hastane çalışanlarının önemli bir bölümü katıldı. Validebağ halkını ve sağlık çalışanlarını Validebağ Korusuna ve hastanelerine sahip çıkmaya çağıran bildiriler, birkaç gün boyunca hastanede ve hastane çevresinde dağıtıldı. Hastane girişleri ve bahçesine pankartlar asıldı. Eylem günü kantin önüne kurulan masada imza toplandı. Bu çalışmalar sonucunda, eyleme katılım da daha yüksek oldu. İmza masasına çevredeki insanlar yoğun ilgi gösterdiler.
Poliklinikler önünde toplanılmasının ardından başlayan eylemde söz alan Hüseyin Demirdizen, İstanbul’un Anadolu yakası için nefes alınabilen bir yer olan Validebağ Korusunun varlığının tehlikeye girdiğini, hastanenin de gözden çıkarıldığını anlatarak, “madem iyi bir şey yapıyorsunuz neden buranın halkıyla birlikte kutlamıyorsunuz?” dedi.
Demirdizen’den sonra söz alan SES işyeri temsilcisi Feride Güvenç, “Bizler halk yararına yapılacak bir şeye karşı olmayız… Yaptığımız bu eylemlerle örgütlülüğümüzü ortaya koymuş oluyoruz. Bizler, bir gün sonra ne olacağını bilmeden, belirsizlik içinde çalışıyoruz. Bu süreçte biliyoruz ki hepimiz mağdur olacağız” dedi. Güvenç, konuşmasının sonunda, mücadeleye devam edeceklerini belirtti.
SES Anadolu Şube Yöneticilerinden Kadir Baydemir, yaptığı konuşmada “Eğer örgütlüysek hiçbir yeri talan ettirmeyiz… Bu mücadele uzun sürecek ama direnenler kazanacak. Sağlık Bakanlığı çıkıp buranın ne olacağını açıkça söylemiyor” dedi. SES dışındaki sendikaların mücadeleye katılmayarak hastane çalışanlarını yalnız bıraktığına dikkat çeken Kadir, “bu hastaneden bir taşeron çıkarılırsa, arkadaşlarımız başka yere gönderilirse karşı çıkmalıyız” dedi.
Konuşmaların ardından basın açıklamasını okumak üzere İstanbul Tabip Odası İşyeri Temsilcisi Nalan Sancak söz aldı. Sancak, devletin sağlık hizmetine ayırdığı bütçeyi küçültmek istediğine, faturanın da emekçilere çıkarılmak istendiğine işaret ederek; “İşte bu nedenlerle bizler bu hastane birleştirmelerinin daha verimli ve etkin bir sağlık hizmeti verebilmek amacıyla yapılmadığını biliyoruz. Yangından mal kaçırır gibi, birçok arkadaşımızın izinleri durdurularak ve fazla mesaiye bırakılarak yapılmakta olan bu devir işlemlerindeki aceleye getirme çabasının nedeni de, olası tepkinin önüne geçebilmek ve mücadeleyi engellemektir. Bu durumun farkında olarak mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
Eyleme destek veren hasta ve hasta yakınları da uygulamaya karşı tepkilerini dile getirdiler. Eylem boyunca emekçiler tepkilerini şu sloganlarla dile getirdiler: “Söz, Yetki, Karar Çalışanlara”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “Birleştirme Değil, İyileştirme”, “Herkese Eşit Ücretsiz Sağlık”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”. Eylem, mücadele çağrısının ardından sona erdi.
- Belediye İşçileri Saldırılara Karşı Mücadele Ediyor
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...