Buradasınız
Esenyurt’ta Bülten Dağıtımımız
Kıraç’tan bir işçi
UİD-DER’li işçiler olarak Esenyurt bölgesinde derneğimizin İşçi Dayanışması bültenini dağıttık. İşçilerin kendi kaleminden fabrika sorunlarını anlatan ve neler yapılması gerektiğini vurgulayan bültenimiz üzerinden işçi arkadaşlarla muhabbetler ettik.
Genelde fabrika işçilerinin yoğun olarak çalıştığı bu bölgede bültenimize olan ilgi bizleri sevindirdi açıkçası. İşçi arkadaşlarımızın ilgisi, bültenin kendi sorunlarını kaleme almasından kaynaklıydı. Evet dostlar, bizler her gün fabrikalarımızda ve çalıştığımız ufak veya büyük işyerlerimizde türlü sorunlarla uğraşıyoruz. Bu çıkışsızlığın içerisinde UİD-DER işçilerin yalnız olmadığını, işçilerin kendi sorunlarını da anlatan birilerinin olduğunu bülten dağıtımıyla gösteriyor. Bizler de birlik ve dayanışmayla neler başarılabileceğini işçi arkadaşlara yaşanmış olaylarla anlatmaya çalıştık.
Bülten dağıtımında işçilerle yapılan muhabbetler benim için ayrı bir heyecan oluşturuyor. Çünkü insan sorununu paylaşabildiği ve kendisini anlayabilen birisini bulduğu zaman çok mutlu oluyor, benim mutluluğum da işçilerle sorunlarımızın aynı olmasından kaynaklı olarak bunun üzerine yapılan güzel diyaloglarla pekişti. Bültenin diğer önemli bir yanı ise, işçilerin, yaşadıkları sorunların sadece kendi çalıştıkları yerlerde yaşanmadığını anlamaları oldu. Bizler işçiler olarak hep şu mantıkla hareket ediyoruz; çalıştığımız işyeri kötüyse çıkarız, daha iyisini buluruz deriz. Oysa şu bir gerçek ki bizim kötü diye çıktığımız işyerine iyi umuduyla giren işçiler var. Yani sorun iş değiştirmekle çözülmüyor. Sorunlar neler yapılması gerekliliği üzerine kafa yormakla ve çözmek üzere mücadeleye girişmekle çözülür. Bizler gücümüzün farkına varmalı ve tepemize çöreklenmiş o bir avuç asalağı yerle bir etmeliyiz. Ve ben şuna yürekten inanıyorum ki, İŞÇİLER BİRLİK OLDUKLARINDA karşılarında kimse duramaz.
İşçi Aileleriyle Maden Filmini İzledik
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...