Buradasınız
İşçi Aileleriyle Maden Filmini İzledik
Bir inşaat işçisi
Biz UİD-DER’li işçiler düzenli olarak ev ziyaretlerine gidip işçi aileleriyle sohbetler yapıyor, sorunlarımızı paylaşıyoruz. Bu hafta yaptığımız ziyarette, Sabiha Gökçen Havaalanında sendikal mücadele veren bir işçi dostumuzun ailesiyle beraber “MADEN” filmini izledik.
Filmi seyretmeye başlamadan önce hep beraber oturup yemek yedik, çaylarımızı içtik. Bu da biz işçilerin birbirine olan sıcaklığı ve güvenin simgesiydi. Film 1978 yılında Zonguldak Maden ocaklarındaki işçilerin sorunlarını anlatıyordu. Maden ocağında çalışan üç arkadaş, İlyas, Nurettin ve Ömer, bir yandan işçileri bir araya getirip beraberliği sağlamaya çalışırken, bir diğer taraftan da sarı sendikaya karşı mücadele ederler. Göçük sonucunda, işçi arkadaşlarının ölümü üzerine müfettişin işyeri denetimi yapması için imza toplarlar. Bunu fark eden patron ve sendikacılar imza toplamayı engellemek için dört bir yandan saldırı planları yaparlar. Özellikle İlyas’a karşı yapmadıkları dalavere, düzenbazlık ve entrika kalmamıştır. Çünkü İlyas işçilere öncülük eden, bilinçlendiren ve bütün işçilerin saygı duyduğu, sözünden çıkmadıkları bir işçidir. Yapılan baskı ve yıldırma politikaları İlyas’ı yıldırmaz, gece gündüz demeden mücadeleye devam eder. Sarı sendika yerine militanca mücadele yürütecek bir sendika yaratmayı ve kazaların yaşanmaması için işyerinde gereken önlemlerin alınmasını ister. Fakat bu ne patronun ne de sarı sendikanın işine gelmektedir. Ve sonunda İlyas ve arkadaşlarından kurtulmak için, onları madenin çökme riski büyük olan bir bölümüne verirler. Ekibin verildiği bölüm çökünce patron ve sarı sendikacılar can düşmanlarından kurtulmuş olduklarını düşünürler. Çünkü İlyas maden çökerken göçük altında kalıp ölmüştür. Ancak patronun ve işbirlikçilerinin hevesleri kursaklarında kalır, çünkü onun ölümü işçilerin birleşmesinin de yolunu açacaktır.
Dostlar, filmde de anlatıldığı gibi, hem patronların hem de sarı sendikacıların işçilerin birliğini bozmak için yapmadıkları kalmaz. Çünkü hepsi şunu çok iyi biliyorlar ki, işçilerin birliği onların sonu olacaktır.
Kahrolsun Gangster Sendikacılık!
Yaşasın Militan Sınıf Sendikacılığı!
Esenyurt’ta Bülten Dağıtımımız
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...