Buradasınız
Çel-Mer İşçilerinin Sesine Ses Katalım
Gebze’den bir kadın metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sendikalaştıkları için 19 Haziranda işten atılan Çel-Mer işçileri, işyeri önünde direniş başlatmışlardı. Başlattıkları direniş meyvesini vermiş ve patron atılan işçileri işe geri almak zorunda kalmıştı. Fakat sendikalaşma sürecini kolay kolay kabullenmeyeceğini gösteren Çel-Mer patronu, 20 Temmuzda daha önce işten atılan işçilerin de içinde bulunduğu toplam 22 işçinin işine son verdi. Atılan 22 işçi Çel-Mer patronuna gereken cevabı direnişe geçerek verdi. Çelmer patronunun sendika düşmanlığı karşısında içerde kalan işçilerin kararlı bir şekilde işten atılan işçi kardeşlerine sahip çıkmaları, yemek paydoslarında kortej oluşturup sloganlar atarak atılan arkadaşlarının yanlarında olduklarını göstermeleri, patronun oyunlarına kolayca gelmeyeceklerinin bir ifadesidir.
Ancak şunu bilmeliyiz ki Çel-Mer’de yaşanan sendika düşmanlığı sadece buraya özgü değildir. Bugün pek çok işyerinde sendikalaştıkları için işten atılan ve işlerine ve sendikalarına sahip çıkmak için direnişe geçen başka işçiler de var. Samka Metal, Yeşil Kundura, UPS bunlardan sadece bazılarıdır. Farklı işletmelerde direnişe geçen bu işçilerin mücadelelerinde birbirlerine destek olmaları oldukça önemlidir. Böylece hem yaşamış oldukları deneyimleri birbirleriyle paylaşmış hem de vermiş oldukları mücadelede yalnız olmadıklarını göstermiş olurlar.
Çelmer direnişçilerine 21 Temmuzda direnişte bulunan UPS işçileri tarafından anlamlı bir ziyaret gerçekleştirildi. “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Sendika Hakkımız Engellenemez”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Çelmer İşçisi Köle Değildir”, “Çel-Mer Şaşırma Sabrımızı Taşırma” sloganları atıldı.Patronlar sendikalaşma sürecinde işçilerin birliğini bozmak için birbirleriyle dayanışma içinde oluyorlar ve bunun için de her yolu deniyorlar. Bizler de işçiler olarak patronların oyunlarını boşa çıkarmak, sendika düşmanlığına, kuralsız işten atmalara karşı durmak için birbirimize kenetlenmeli ve bir arada hareket etmeliyiz. Bu nedenle de direnişçi Çel-Mer işçilerinin direnişlerine sahip çıkılmalı ve onlarla dayanışma içinde olmalıyız. Unutmayalım ki Çel-Mer işçilerinin kazanım elde etmeleri başka işçilere de örnek olacaktır. Çel-Mer işçilerinin sesine ses katalım ve bu mücadeleyi büyütelim.
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
Örgütlüysek Her Şeyiz Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...