Buradasınız
Osmangazi Tren İstasyonunda İşçiler Ne Okuyor Görüyor musun?
Gebze’den bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İçinde yaşadığımız dünyada zenginlerin yani patronlar sınıfının nelere sahip olduklarını görebilmek zor olmasa gerek. Servetleriyle neredeyse sahibi olmadıkları ve tatmadıkları yiyecekler, giyecekler, evler, arabalar, bunun yanı sıra eğitimi, teknolojiyi, sanatı, alamadıkları hiçbir şey yok. Peki ya daha güneş doğmamışken sabahın erken saatlerinde sıcak yatağımızdan kalkıp işe yetişebilmek için yola çıkan ve fabrikalarda üç kuruşa hayatı üreten biz işçilerin neyi var? Kiracısı olduğumuz ve soğuk havalarda ısıtamadığımız evimiz, boş buzdolabımız, biten tüpümüz, mahallemizdeki bakkala olan veresiye borcumuz, bir de cebimizde aybaşına kadar yettirmek zorunda olduğumuz üç kuruş var. Tüm bunlara bir de içinde yaşadığımız sistemin krizi ve patronlar sınıfının her koşulda devam eden saldırıları eklenince, var olan yoksulluğumuzdan sefalet koşullarına itiliyoruz. Evet, onun içindir ki UİD-DER’li işçiler olarak sabahın erken saatlerinde Osmangazi tren istasyonu ve Feniş durağından işe gitmekte olan işçi arkadaşlarımıza derneğimizin aylık çıkan İşçi Dayanışması bülteni ile sesleniyoruz. Bu sese kulak verelim! Patronlar sınıfının her koşulda devam eden saldırılarına karşı UİD-DER çatısı altında işçi sınıfının örgütlü mücadelesini örelim! Çünkü kaybedecek bir şeyimiz yok. Kazanacağımız koca bir dünya var.
İşçi Dayanışması oku, okut, örgütlen, örgütle!
Kriz İşçi Sınıfına Nasıl Yansıdı?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...