Buradasınız
Rimaks Direnişindeki Deneyimlerim
Bir Rimaks direnişçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Selam. Ben bir Rimaks direnişçisiyim. Öncelikle size Rimaks Tekstil’i anlatayım. Rimaks Tuzla Organize Deri Sanayi bölgesinde ve Bartın’da olmak üzere iki fabrikadan oluşuyor. Her fabrikada olduğu gibi biz de çok zor şartlarda çalışıyorduk. Özellikle zımpara bölümü olmak üzere kimyasal gibi bölümlerde çalışıyorduk. Bütün dünyada yasak olmasına rağmen kumlama bile yaptırıyorlardı. Adeta ölüme davetiye çıkarıyorlardı. Ama ben daha önce böyle bir deneyim yaşamadığım için bunu bir alışveriş gibi görüyordum. Patronlara çalışıp aybaşında hakkımı aldığımı düşünüyordum. Halbuki biz onlara emeğimizi ve sağlığımızı satıyorduk. Bizim emeğimiz bu kadar ucuz mu?
Bu fabrikada hem zor şartlarda çalışıp, hem de sömürülüyorduk. Günde en az 100 pantolon yapan bir işçi, aybaşı geldiğinde inanılır gibi değil ama sadece 5 pantolon parası alıyordu. Bir gün arkadaşların sendikalaşma süreci başlattıklarını duydum. Aslında bu süreci Bartın’daki işçi kardeşlerimiz daha öncesinden başlatmışlardı. Biz de duyduğumuzda hemen üye olduk. Tabii ki kendimizi kapının önünde bulduk. Ve Rimaks direnişimiz başladı.
Çok önemli bir noktaya basmadan geçemeyeceğim. Biz içerde çalışırken, bizi o kadar birbirimize düşürüyorlardı ki, herkes “bu fabrikada kimseye güven olmaz” diyordu. “Bak o arkadaşın nasıl güzel çalışıyor, sen onun kadar olamıyorsun” diyerek bizi birbirimize rakip hale getiriyorlardı. İki kişinin yan yana gelip konuşmalarına izin vermiyorlardı. Adeta bizi bir makinenin parçasıymış gibi kullanıyorlardı. Ama direniş çadırına çıkınca “günaydın, iyi akşamlar” bile demediğimiz arkadaşlarımızla kardeş gibi geçinir olduk. İçeride “güven olmaz” dediğimiz arkadaşlarımızla dışarıda tek kelimesiyle ölüme gidecek kadar kaynaştık. Bu süreçte işçinin işçiden başka dostu olmadığını, “siz bizim için çok değerlisiniz” diyen patron ve müdürlerin sadece bizi birbirimize düşürmek için yalan söylediklerini öğrendik. Bizim bu gibi yalanlara inanmayıp, birleşip, örgütlü bir güç olup bu sömürücülerden hesap sormamız lazım. Şunu bilelim ki, BİRLEŞEN İŞÇİLER ASLA YENİLMEZLER!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...