Buradasınız
Sağlık Emekçileri İl Sağlık Müdürlüğü’nü Protesto Etti
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ayasofya Müzesi önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne kadar yaptıkları yürüyüşün ardından basın açıklaması gerçekleştirdiler. Eylemi gerçekleştiren sağlık emekçileri Dev Sağlık-İş, SES İstanbul Şubeleri, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası ve İstanbul Diş Hekimleri Odası üyelerinden oluşuyordu. Sağlık emekçilerinden oluşan kortej İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından çiçeklerle karşılandı.
Basın metni SES Aksaray Şube Başkanı Songül Beydilli tarafından okundu. Beydilli, sağlık emekçilerinin yalnızca sağlık sisteminin mağduru olan hastalardan değil, sistemi uygulamaya çalışan yöneticilerden de şiddet ve baskı gördüklerini söyledi. Gerekli olanaklar sağlanmadığı halde gelen hastaların geri çevrilmemesi için baskı altında tutulduklarını, bebek ölümlerinden sorumlu tutulduklarını, günah keçisi haline getirildiklerini vurguladı. Döner sermaye, 4-B, 4-C, vekil taşeron gibi uygulamalarla, sağlık çalışanlarının ekip hizmeti anlayışı yerine rekabete zorlandıklarına dikkat çekerek sorunlarının çözümü için şu talepleri sıraladı:
- Güvenli ortamda güvenceli çalışmanın sağlanması, iş-ücret-meslek ve gelecek güvencesi,
- Yönetici şiddetine son verilmesi,
- Uzun ve yoğun çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi,
- Güvencesiz çalışan taşeron, 4-A, 4-B statüsünde çalışan emekçilerin kadroya alınması,
- Bulaşıcı hastalıklar, radyasyon ve anestezik maddelere ve sağlık ortamında yaşanan şiddet ve baskı ortamına bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunlarının çözülmesi.
Sağlık emekçileri sorunları çözülene, herkese eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir bir sağlık hizmeti sağlanana dek mücadeleyi sürdüreceklerini ifade ettiler ve 12 Martta işe geç başlayacaklarını, 14 Martta ise Taksim Meydanında eylem yapacaklarını duyurdular. Basın açıklamasından sonra bir İl Sağlık Müdürlüğü çalışanı yaptığı bir konuşmayla sağlık emekçilerini desteklediklerini ifade etti.
Yürüyüş ve eylem boyunca “Sağlık Haktır Satılamaz!”, “AKP Halka Hesap Verecek!”, “Sağlıkçı Dövülür Müdür Mehmet Bakar!”, “Sözleşmeli Köle Olmayacağız!”, “Güvenli Ortamda Güvenceli Çalışma!” sloganları atıldı. Eylemin sonunda İl Sağlık Müdürlüğü’nün kapısına “Sağlıkçılara Yönelik Baskılara, Şiddete Son” yazılı siyah çelenk bırakıldı.
Kriz İşçi Sınıfına Nasıl Yansıdı?
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
- İstanbul’da “Sansüre Hayır” Eylemi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...