Buradasınız
Sağlık Reformu Ne Anlama Geliyor?
Esenler’den bir grup işçi
UİD-DER Esenler temsilciliğinde “Kapitalizm ve Sağlık Sisteminin Sorunları” konulu sağlık semineri düzenlendi. Bu seminerle bir kez daha gördük ki biz işçilerin dağınık ve örgütsüz olduğu böylesi zamanlarda patronlar sınıfı saldırılarını yasalar yoluyla hemen uygulamaya koyuyorlar. Seminer esas olarak, 2008 itibariyle uygulanacak olan Genel Sağlık Sigortasının bize gösterildiği gibi sorunlarımızı iyileştirmek yerine daha da içinden çıkılmaz bir hale sokacağını gösterdi.
Seminerde sağlıklı olmanın ne olduğunu, işyerlerimizin ne kadar sağlıklı olup olmadığını, şimdilerde elimizden alınan hakların geçmişte nasıl kazanıldığını, sosyal devletin bir yalandan ibaret olduğunu, sağlık kurumlarının insanların yaşamını hiçe sayan uygulamalarını, GSS ile getirilen son değişiklikleri tartıştık. Bize sağlıkta reform diye sunulan uygulamaların aslında bizim sağlık hizmetini daha az ve daha pahalı almamız anlamına gelen yeni saldırılar olduğunu gördük. Arkadaşlarımızdan bazıları patronlar gayet iyi ve dengeli beslenirken bizim yetersiz bütçemiz ve kötü çalışma koşullarımız nedeniyle asla yeterli beslenemediğimizi belirttiler. Başka bir arkadaşımız da SSK hastanesinde yaşadığı rezilliği ve insanlara çile çektirilerek verilen sağlık hizmetini, hastanelerin yetersizliğini, tedavide insanların canının düşünülmediğini, tersine cebindeki üç kuruş parayı nasıl alırımın düşünüldüğünü anlattı.
Bir arkadaşımız ise sorunun kaynağının kötü niyetli birkaç kişi değil esasen kâra dayanan ve bu çerçevede sağlığı da bir sektör haline getiren kapitalist işleyiş olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra, sağlık sistemine ilişkin saldırıların şu an dünyanın birçok ülkesinde uygulandığını bu seminerle öğrendik. Hastanede çalışan bir arkadaşımız insanlara açıkça “paran yoksa hizmet ve tedavi de yok” dendiğini, bunun insanlık dışı olduğunu ve bu sorunların her gün katlanarak çoğaldığını söyledi.
Sağlık sisteminde patronların daha çok kâr etmeleri uğruna bizim sağlıksızlaştırılmamız anlamına gelen uygulamalar devam ediyor. Her yerde mantar gibi çoğalan özel hastaneler ve maaşlarımızdan kesilen primlerle, verdiğimiz vergilerle kurulan sağlık kurumlarının “kâr etmeyen devlet hastanesini kapat” mantığıyla kapatılmaları bunun en iyi kanıtı. Zaten alamadığımız sağlık hizmeti ve diğer sosyal haklarımız daha da kırpılıyor. Patronların saldırıları tüm alanlarda artarak devam ediyor, tüm bu saldırılar ve hak gasplarına dur demenin yolu ise işçilerin birliğinin ve örgütlü mücadelesinin oluşturulmasından geçiyor.
UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...