Buradasınız
Sarı Baretli, Kara Bahtlı, Yiğit!
İstanbul’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Maden bölgesine giderim. Orda kömür kendiliğinden sahada yanar. Onun kokusunu çekerim. Derim ki “ne güzel kokuyor!” İşçiler de der ki bana “yahu sen aptal mısın? Hiç kömür güzel kokar mı?” “Siz yanlış anlıyorsunuz onun kokusunu. O ekmeğin kokusudur” derim ben. Bu sarı baret odur. Ekmektir bu. Rızıktır…
Dayanışma TV’nin son yayınladığı belgesel “Sarı Baret” oldu. Şimdiden binlerce emekçiye ulaşan bu kısa belgesel, yüreklerimize kazındı.
Sarı baretin onlar için ne ifade ettiğini anlatıyor işçiler, eşler, çocuklar. Sarı baret onların kimliği olmuş artık. Eziyetli işlerinde çalışırken sarı baret var. Kazalar geçirdiklerinde sarı baret var. Sakat kaldıklarında sarı baret var. Öldüklerinde sarı baret var. Hak aradıklarında sarı baret var. Sarı baretin özellikle de mücadelenin simgesi haline gelmesi pek kızdırmış maden patronlarını. Jandarmayı, polisi işçi ailelerinin üstüne salan patronlar; sarı baretlerle yürünmesini engellemek istemiş. İşçiler hiç bırakır mı baretlerini! “Yaşatmadınız ki öldürün ama bırakmayız baretleri” demişler.
Yaşamamışlar gerçekten. Onların hayatları, acı hikâyelerle bezenmiş. Başlarından geçenleri anmak hâlâ büyük acı veriyor, hâlâ içlerini yakıyor. İzlerken görüyoruz ki kendilerini tutmaya çalışıyorlar; sözlerini tamamlamaya çalışıyorlar ama… Boğazları düğümleniyor, sesleri titriyor, yaşlı gözlerini kaçırıyorlar. Maden işçisinin kaderi, madenci eşinin de çocuklarının da ana-babalarının da kaderi oluyor. Hem sadece yoksulluklarına, acılarına ortak değiller. Mücadele azmine, direncine, sabrına, kararlılığına da ortaklar.
Madenci eşleri, o kadınlar, görenleri hayran bırakıyor. Dağ gibi duruyorlar eşlerinin yanında. En önde yürüyorlar hak mücadelesinde. İşverenin itlerine kafa tutuyorlar. Saldırıya da uğrasalar, gaza da boğulsalar geri adım atmıyorlar. Korkmuyorlar! Evlatlarını da yanlarına katıp yürüyorlar.
Hele o çocuklar… Zengin bebelerine hiç benzemiyorlar; zehir gibiler. İşçi-işveren arasındaki sınıfsal ayrımı da iktidarın pozisyonuyla kendi yaşadıkları arasındaki bağlantıyı da çözmüşler. Görseniz bağrınıza basmak istersiniz o pırıl pırıl çocukları. Belli ki anne-babaları çok iyi yetiştirmiş, çok sevmiş. Birbirlerine nasıl sahip çıktıkları, her şeyi nasıl paylaşmak istedikleri hemen fark ediliyor. En küçükleri bir bebek. Babası tazminatını alabilirse ona gofret alacağını söylüyor. O da “ablaya da alacak mısın?” diye soruyor kendi lisanınca.
Babalar öylesine acıya boğulmuş ki ekmek diye çıktıkları yolda bin dert daha edinmişler. Gözlerini kaybettiği için bebeğini hiç göremeyecek olan babanın, ayaklarını kaybettiği için çocuklarının onu koşturarak karşılamayacağını anlatan babanın, telefonunda kayıtlı tüm arkadaşlarını toprağa veren babanın kaybedecek bir şeyi kalmamış.
İşverenin yaptığı tek iyi şey zalimliğini, nefretini, ruhundaki sefilliği açık etmesidir. Bunun da katkısıyla işçiler gayet net. Tüm imkânıyla işçilere ve ailelerine saldıran patronların korkulu rüyası gerçekleşiyor. Yoksulluğa, açlığa, ölüme layık görülen, tekmelenen işçiler birleşiyor!
Dayanışma TV’nin hazırladığı bu belgesel nasıldı derseniz, sadece izleyin derim; anlatamam. Neler var, neler… Orası gerçek dünya. Orada her konu büyük. Ufak tefek sorunların lafı olmuyor. Bu belgesel, bize bir trajedi sunmuyor. Kesinlikle, umutlu!
Göz Göre Göre Yitirilen Canlar!
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- İsrail Katliamı, Emperyalistler İkiyüzlülüğü Sürdürüyor
- Samandağ’da “Rezerve Hayır!” Mitingi
- Emeklilerin Gözünü Kırıntılarla Boyayamazsınız!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- Çorlu Tren Katliamı Davası Sonuçlandı: “Üst Düzey Sorumlular da Yargılanmalı”
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...