Buradasınız
Sefaköy’de “Grev ve Direnişlerden Süzülenler”
Sefaköy’den bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER Sefaköy temsilciliğinde 7 Şubat Pazar günü “Grev Ve Direnişlerden Süzülenler” konulu bir etkinlik yapıldı. Etkinliğe halen direnişlerini sürdüren Esenyurt belediye işçileri, bir Kavel işçisi ve çeşitli işkollarında çalışan işçi arkadaşlarımız katıldı. Grev ve direniş deneyimlerini anlatan belgeselimizin izlenmesinin ardından etkinliğe katılanlar kendi gözlemlerini ve düşüncelerini dile getirdiler.
Esenyurt belediye işçisi Fatih Altay 175 günlük grev sürecini şöyle anlattı: “Sendikalı olduğumuz için işten atıldık. Toplam 16 kişi olmamıza rağmen direnişe 14 kişi olarak devam ettik. Diğer iki arkadaşımız borçları olduğu için direniş yerine gelmediler. Tabii bizim borcumuz yok, evde bizi bekleyen çoluk çocuk yok, geçim diye bir derdimizse hiç yok, eğlence olsun diye direniyoruz! Şaka bir yana işimize son veren belediye başkanı bu kadar direneceğimizi düşünmüyordu. Direniş sürdükçe belediye başkanı saldırganlaşıyor ve kuduruyordu. Tüm saldırılara ve eksiklerimize rağmen direnmeye devam ettik. Kışla birlikte hava koşullarının ağırlaşması direniş yerinde durmayı da zorlaştırıyordu. Birçok arkadaşımızın sağlık sorunları ortaya çıktı. Tüm zorluklara rağmen direnişimizden sonuç almaya başladık. 7 işçi arkadaşımızın 8 Şubat Pazartesi günü işe başlayacak olması, bize mücadele edersek kazanacağımızı gösterdi. Sendikaların başındaki bazı yöneticiler işçilere sahip çıkmıyor. Bu durumun değişmesi için işçilerin sendikacılara baskı yapması gerekiyor. İşçi sınıfı kendi gücüne güvenmeli, çünkü biz işçiler patronlar sınıfından daha güçlüyüz. İşte bu güce güvenerek mücadele etmeliyiz. 175 gündür yanımızda bulunan kurumlar ve UİD-DER’li dostların bizleri yalnız bırakmamaları bizlere büyük moral sağladı. Bu sınıf dayanışmasını ördüğünüz için hepinize teşekkür ediyorum.”
Etkinlikte, işçilerin grev ve direnişler konusunda hiçbir hazırlık yapmadan mücadeleye atılmasının daha baştan yenilgiyi beraberinde getirdiği üzerinde duruldu. Bu hazırlıkların (işyeri komiteleri, grev fonu ve eğitim çalışmaları) bir eylemi başarıya ulaştırmak için muhakkak yapılması gerektiği vurgulandı.
Üreten ve yaratan bizleriz, bu gücümüze, sınıfımıza güvenerek yaşamalı ve sınıfımızın gücüne inanarak mücadeleyi yükseltmeliyiz. UİD-DER’li işçiler olarak bu bilinçle işçi dostlarımıza ulaşmalı ve onları da mücadeleye katmalıyız.
Kendi Geleceğimize Omuz Verelim!
Son Eklenenler
- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve emekli örgütlerinin çağrısıyla 16 Temmuzda Ankara, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Bursa, Diyarbakır gibi büyükşehirler başta olmak üzere pek çok kentte eylemler yapıldı.
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...