Buradasınız
Sermaye varoldukça faşizm tehlikesi de olacak
Gebze’den bir metal işçisi
Merhaba dostlar. Günümüzde faşizan eğilimlerin artmasıyla birlikte ve Eylül ayının yakıcılığıyla UİD-DER çatısı altında faşizm hakkında bir sunum yapıldı.
Baktığımızda faşizmin geride kaldığını düşünmek mümkün bile değil. Faşizan eğilimler çoğalmakta ve dünya halkları büyük acı ve haksızlığa uğramaya devam etmektedir. İşçi sınıfının yükseliş mücadelesi doruğa çıktığında ve düzeni tehdit etmeye başladığında sermayenin faşizme başvuracağı aşikârdır.
Faşizm dünya genelinde birçok acı örnekler doğurmuştur. İşçi sınıfının mücadelesi yükselişteyken, önceden hazırlanmış ve proleter devrimi hedefleyen bir örgütlülük yoksa faşist diktatörlük başa gelerek bizlere büyük yenilgiler yaşatmıştır. Biz yeni işçi kuşakları olarak tarihte yaşanmış sınıf mücadelelerinden dersler çıkarmalıyız ve onu iyi yoğurarak başarıya ulaşmalıyız.
UİD-DER tarafından gerçekleştirilen etkinlikte faşizm gerçeğini öğrenme fırsatı bulduk. O gün yine çok heyecanlı bir şekilde bekliyor ve yeni sınıf kardeşlerimizle tanışmanın coşkusunu yaşıyorduk. Sunuş başlamadan önce yeni gelen sınıf kardeşlerimizle sohbetler ediyor, işyerlerimizdeki ortak sorunlarımızdan konuşuyor ve kalabalığın giderek arttığını görüyorduk. Anonsun yapılması ile birlikte eğitim sunumu başladı. İki arkadaşımız sunum yapıyor, coşkumuzu ve burjuva sınıfına nefretimizi artıran ve anlatan şiirler ve marşlar hep bir ağızdan söyleniyordu. Dünya sınıf mücadelesindeki faşizm gerçekliği gözler önüne seriliyor ve devrimle oyun oynanmayacağı açıkça anlaşılıyordu.
Yirmi dakika ara verilmesiyle birlikte sınıf kardeşlerimizle tekrar sohbet ettik. Onların canlı ve sevinçli oluşlarını gözlerinden okuyorduk. Sunum hakkında, tarihteki faşist diktatörlüklerden günümüze yansıyan faşizan eğilimlere kadar sohbetler ederken işyerlerimizdeki sarı sendikalardan bahsediyor ve bunları nasıl aşabileceğimizi konuşuyorduk Bu sorunları aşmak için yeterince örgütlülük sağlamanın gerekliliğinde hemfikirdik.
Aranın bitmesiyle birlikte tekrar şiirler, marşlar ve sunumun ikinci bölümü başladı. İşçi sınıfının faşizme karşı mücadelesinde uyanık olması gerektiği ve onunla kararlı bir şekilde mücadele yürüterek geçmişin hesabını sorabileceğimiz gerçeği beynimize kazınıyordu. Etkinlik bittiğinde işçi arkadaşlarla sunum hakkında tekrar sohbetler ettik ve vedalaştık. Sermaye oldukça faşizm tehlikesinin her zaman olacağı gerçeğini asla unutmamalıyız.
Özgürlük İşçiler Mücadele Ederse Gelecek!
Faşizme Karşı sınıf Savaşı!
Faşizm denince…
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...