Buradasınız
Sosyal Paylaşım Sitelerinde Paylaşarak Değil, Alanlarda Birleşerek Mücadele Edelim!
Aydınlı’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba arkadaşlar, bilinçli kişiler olmak ve mücadele etmek için örgütlenmek gerekir. Geleceğimiz olan gençlere hayatın gerçeklerini öğretip mücadelemize katmamız gerekir. Oysa giderek yaygınlaşan sosyal paylaşım siteleri, insanların zihinlerini bulandırıyor: Sanal âlemde her şey, hatta örgütlenmek bile mümkünmüş gibi anlatılıyor. Kapitalizm, çevremizde olup bitenlerle ilgilenmememiz için elinden geleni yapıyor.
Dünyada yaygın olan sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook, insanların vakitlerini öldürmekten başka bir işe yaramıyor. Dünyada sosyal paylaşım sitelerine girmekte üçüncü sırada yer aldığımızı biliyor muydunuz? Sosyal paylaşım sitesi Facebook kullanıcılarının çoğu 18-24 yaş arası gençlerden oluşuyor. Yani geleceğimiz olan gençler, gecelerini, gündüzlerini bilgisayar başında harcıyorlar. Bilgisayar olmayan ortamda ise cep telefonundan sanal âleme girebiliyorlar. Videolar, oyunlar, ilgi çekici sözler, reklâmlar ile gençler Facebook, Twitter gibi “sosyal paylaşım” sitelerine çekiliyorlar. Hedef kitle, elbette sadece gençler değil her yaştan insanlardır.
Facebook ve benzeri sitelerin başında geçen zaman insanı asosyalleştirmekten başka bir işe yaramaz. Duyduğumuz olumlu ya da olumsuz bir olayı Facebook üzerinden sadece bir tuşa basarak beğenmekle ya da paylaşmakla o olayı değiştiremeyiz, sorunu bitiremeyiz. Örgütlenmeyi internete ve klavyedeki tuşlara bırakmayarak, fiili olarak mücadele ederek sağlayabiliriz. Örneğin elimizden gidecek olan kıdem tazminatlarını bir tuşa basıp geri alamayız, ama örgütlü bir şekilde mücadele edersek hiçbir hakkımızı gasp edemezler.
Dünyada Facebook kullanımında üçüncü sırada yer alan Türkiye, mücadelede sizce kaçıncı sıradadır? İnternet üzerinden başka işler için örgütlemek yerine, fabrikalarda, mitinglerde ve alanlarda birleşerek örgütlenelim.
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...