Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
SSGSS’ye Karşı Kadıköy’de Eylem
Birçok sendika, meslek odası ve dernekten oluşan “Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu”, 28 Şubatta Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasasını (SSGSS) protesto etmek üzere Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde bir araya geldi.
Kortejler oluşturulduktan sonra Kadıköy rıhtımına doğru SSGSS’nin içeriğini teşhir eden konuşmalar ve sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçildi. Tuzla tersanelerinde 24 saatlik grevlerini tamamlayan işçiler de Haydarpaşa’da kortej oluşturarak yürüyüş koluna katıldılar. Tersane işçileri ilk görüldüklerinde sloganlarla selamlandılar. Onlar da coşkularını kortejlere kattılar.Rıhtıma ulaşıldığında kalabalığın sayısı 5 bini buluyordu. Burada okunan basın metninde SSGSS yasasının emekçilerden neleri götüreceği, emekçilerin sahip oldukları hakların nasıl gasp edildiği anlatıldı.
İktidar ve onun medyası, bu yasa tasarısını emekçilerin yararına olan bir reform olarak gösteriyor. Oysa aşağıda sıralanan maddelere bakılırsa, bu yasa tasarısı yürürlüğe girdiğinde emekçilerin pek çok hakkı ortadan kaldırılacak:
- Emeklilik yaşı 65'e, prim gün sayısı 9.000'e çıkarılacak.
- Emekli maaşları %23 ila % 33 arasında düşürülecek…
- Ölüm aylığı bağlama şartı 900'den 1800 güne yükseltilecek…
- Çalışmak zorunda kalan emeklilerin maaşları kesilecek...
- Aylık geliri 139,6 YTL'den fazla olan bütün vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacak...
- Bütün sağlık hizmetleri paralı olacak...
- Hastalık, kaza, ameliyat durumlarında “katılım payı” ödenecek...
- “Katılım payı” gerektiğinde beş katına kadar arttırılacak...
- Sağlık hizmeti alabilmek için “ilave ücret” adı altında “bıçak parası” ödemek gerekecek… Diş protez giderlerinin karşılanmasına kısıtlama getirilecek…
- 18-45 yaş arası diş protezi yaptırma hakkı kaldırılacak…
- Emzirme ödeneği bir aya düşürülecek…
- Hastaneye yatanların iş göremezlik ödeneği %16 azalacak...
- Emekli Bağ-Kur’luların maaşından %10 sağlık primi kesilecek...
- Primini ödeyemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacak, hastane kapılarından geri dönecek...
- Primini ödeyemeyen çiftçilerin üzümüne tütününe, pamuğuna buğdayına el konulacak.
İşçi-emekçi kitleler sahip oldukları hakları, geçmişte yürütülen mücadelelerle elde ettiler. Hiçbir hak patronlar tarafından bir lütuf olarak bahşedilmedi. Bu haklar elde edilirken işçi sınıfı sayısız bedel ödedi. Bugün bu haklar birer birer kırpılıyorsa, saldırılara karşı gereken cevap verilemediğindendir. Patronlar pek fazla sıkıntıyla karşılaşmadan rahatça bu saldırıları gündeme getiriyor, üstelik bunları işçilerin yararına reformlar şeklinde sunuyorlar. Bu şekilde kış uykusuna yatırdıkları işçi sınıfının hiçbir zaman uyanmaması için her türlü yalanı ortalığa saçıyorlar. Yarattıkları yapay gündemlerle emekçilerin zihinlerini kontrol altına almaya çalışıyorlar.
Onlar geçmişte işçi sınıfının egemenlerin uykularını nasıl da kaçırdıklarını unutmamışlardır. Fakat bunun emekçiler tarafından da hatırlanmasını hiç istemezler. İşçi sınıfı artık uyanmalı ve dev bir vücut halinde birleşerek balyozu burjuvazinin kafasına indirebilmelidir. Bunu geçmişte yaptı, bugün de yapabilir. Hem de bir daha hiç ayağa kalkmamacasına burjuvaların düzenini yere serebilirler. Kapitalistler biz işçilere bireyci ve rekabetçi bir yaşam içinde hiçliği reva görüyorlar. Hiçlikten ancak bir şekilde kurtulabiliriz, örgütlenerek! Haklarımızı korumak ve yeni haklar elde etmenin yolu örgütlenmekten ve mücadele etmekten geçmektedir. Başka yol yoktur!
Hastanelerde Kuyruklar İyice Uzadı!
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...