Buradasınız
Burjuva Medya Halkı Nasıl Kandırıyor?
Aydınlı’dan bir UİD-DER üyesi
Televizyonu, radyosu, gazeteleri ve internetiyle burjuva medya kitlelerin hayatını tam anlamıyla teslim almış durumda. Kendimizin sandığımız fikirler, aslında bizlerin fikirleri değil! Bu fikirler, burjuvazinin çıkarları doğrultusunda medyanın süzgecinden geçirilmiş ve bizlere verilmiş fikirlerdir. Burjuvazi medya aygıtlarıyla işçilere bireyselliği, bencilliği ve rekabeti aşılarken, işçi sınıfının dayanışmacı kültürünü yani kolektivizmi yok ediyor. Burjuvazi bir yandan bacasız sanayi denilen medyadan inanılmaz kârlar elde ederken, diğer yandan da işçi ve emekçileri uyutuyor. Burjuva medyada işçiler lehine haber bulmak, özel durumlar hariç, neredeyse imkânsızdır. Buna karşın işçilerin yaptıkları eylemleri, direnişleri ve grevleri karalayan, işçilere terörist yaftasını yapıştıran ya da işçilerin bilincini bulandıran bizzat medyadır. Bunların son örneklerini geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Telekom grevinde, şu an devam eden Yörsan işçilerinin grevinde, özelleştirmeye karşı çıkan Tekel işçilerinin eylemlerinde görüyoruz.
Beri yandan burjuva medyası, aylardır işçi ve emekçileri psikolojik bombardımana tutmuş durumda. Türk burjuvazisinin Kürt halkına karşı yürüttüğü haksız savaş meşrulaştırılıyor ve koyu bir şovenizm pohpohlanarak toplum savaşa hazırlanıyor. Ordunun gerçekleştirdiği hava saldırılarının reklâmı yapılıyor, bizlerin vergileriyle alınan savaş aygıtları döne döne övülüyor. Böylece Türk ordusunun “büyüklüğünü” dünyaya ilan ediyorlar! Öte taraftan burjuva medya, yalan ve taraflı haberler yayınlayarak toplumu yönlendiriyor. 8 asker kaçırıldığında, kaçırılan askerler için “keşke dönmeselerdi” denilmiş, hatta terörist ilan edilmiş ve askerler tutuklanmışlardı.
Buna karşın işçi ve emekçilere gerçekleri göstermeye çalışan devrimci sosyalist basın ağır para cezalarına çarptırılıyor ve çeşitli yollarla susturulmaya çalışılıyor. Gazeteciler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.
İşte tüm bunları, Uluslararası İşçi Dayanışması Derneğimizin Aydınlı temsilciliğinde düzenlediğimiz etkinlikte ele aldık. “Burjuva Medya Halkı Nasıl Kandırıyor?” adlı etkinliğimiz sinevizyon eşliğinde yapılan sunumla, UİD-DER işçi korosunun seslendirdiği ezgilerle ve okunan şiirlerle gerçekleştirildi. Bu etkinlikte gördük ki, burjuva medyanın biz işçilere sunduklarına inanmamak gerekiyor. Bizlere sunulan haberlerin hiç de gerçeği yansıtmadığını somut verilerle gördük. Gerçekleri ancak olaylara sınıf bakış açısıyla bakan devrimci-sosyalist basından ve işçi sınıfının çıkarlarını savunan, işçilerin dayanışmasını ve örgütlülüğünü sağlamaya çalışan kurumlardan öğrenebiliriz. İşte bunun için de bu tür etkinlikleri düzenleyerek gerçekleri bizleri aydınlatan UİD-DER gibi işçi örgütlerine ve sosyalist basına sahip çıkmalıyız.
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Daha Ne Kadar Susacağız?
SSGSS’ye Karşı Kadıköy’de Eylem
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...