Buradasınız
Taksim’de Birleşik ve Kitlesel 1 Mayıs Coşkusu!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İstanbul Taksim Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs mitingine yaklaşık 200 bin kişi katıldı. 1978’den sonra ilk kez işçi sınıfına açılan Taksim Meydanı'nın yanı sıra, meydana bağlanan ana caddeler ve sokaklar da emekçi kitlelerin sloganlarıyla inledi. İşçiler sabahın erken saatlerinde Taksim’e giden güzergâhlarda toplanmaya başladılar. DİSK ve KESK öncülüğündeki kol Mecidiyeköy-Şişli’den, Türk-İş’in öncülüğündeki kol Unkapanı Köprüsü girişinden, Hak-İş öncülüğündeki kol da Dolmabahçe’den yürüyüşe başladı. Kilometrelerce uzunluktaki yolu dolduran kortejler rengârenkti. İnsanlar heyecanlı ve umutluydu. Şarkılar söyleniyor, flamalar sallanıyor ve sloganlar atılıyordu. Türk-İş tarafındaki kortejler Unkapanı Köprüsü üzerinden geçerken çok güzel bir görüntü oluşturdular. Mecidiyeköy-Şişli güzergâhında ise yer kırmızı gök maviydi. Taksim’e akan on binlerin coşkusu masmavi göğe yükseliyordu. 1 Mayıs’ın birleşik ve kitlesel kutlanması işçi sınıfına birlikten doğan gücünü hatırlattı ve moral verdi.
Tekel işçileri kürsüye çıktı, bürokratlar kaçtı!
Kitleler alana girerken program başladı. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu’nun konuşması sırasında Tekel işçileri müdahale ettiler ve Kumlu’yu konuşturmadılar. Tekel işçileri “Kumlu istifa” diye slogan attılar. Kumlu ise, işçilere, “neden geldiniz buraya?” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine işçiler kürsüye yürüdüler, flama sopalarını kürsüye fırlattılar. İşçilerin kürsüye yürümesiyle sendika bürokratları kürsüden kaçarken, Kumlu AKM binasına sığındı. Tekel işçilerinin alandaki kitleye seslenmemesi için kürsüdeki ses sistemi devre dışı bırakıldı. Kumlu’nun konuşturulmaması üzerine programa müzik dinletisiyle devam edildi ve ilerleyen dakikalarda DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ile KESK Başkanı Sami Evren birer konuşma yaptılar.
Bürokratlar işçileri alandan kaçırdılar!
Sendikaların tepesine çöreklenen bürokratlar uğursuz rollerini, işçi kitlelerinin bu büyük buluşmasında da oynadılar. Krizle birlikte işçi sınıfına dönük saldırılar daha da artmasına, sosyal kazanımlar ortadan kaldırılmasına, bir milyondan fazla işçinin işten atılmasına, açlık ve yoksulluk koşulları ağırlaşmasına rağmen, sendikalar işçileri 1 Mayıs’ta alanlara getirmek için anlamlı sayılabilecek bir çalışma yapmadılar. Üstelik de bu 1 Mayıs Taksim’deydi ve miting Marmara düzeyinde yapılıyordu. Buna rağmen sendikalar diğer mitinglerin çok üzerinde bir kitleselliğe ulaşamadılar. Sendika bürokratları işçi kitlelerini 1 Mayıs’a taşımadıkları gibi, 1 Mayıs’a sendikalarla gelen işçileri de her zamanki tutumlarını takınarak erkenden alandan uzaklaştırdılar. DİSK ve KESK’in arkasında yer alan sosyalist örgütlerin kortejleri henüz yeni alana girmeye başlamışken, sendika bürokratları yavaş yavaş işçileri alandan çıkartmaya başladılar. Oysa bu kolda alana girmeyi bekleyen on binlerce kişi vardı ve kortejlerin alana girmesi son bulduğunda sendikaların neredeyse tümü alanı terk etmiş bulunuyordu.
Örgütlü, disiplinli, kıpkızıl ve coşkulu: UİD-DER!
Şişli kolunda yürüyen UİD-DER, örgütlü ve disiplinli duruşu, renkli korteji ve coşkusuyla dikkatleri üzerine çekti. Haftalar öncesinden fabrikalarda, işyerlerinde, işçi semtlerinde başlattığımız çalışma meyvesini verdi. UİD-DER’in afişinde yer alan Fabrikalardan Alanlara sloganı tam anlamıyla karşılığını buldu: Metal, deri, matbaa, tersane, ayakkabı, tekstil, hizmet, sağlık, eğitim, petrokimya, nakliyat-kargo vb. sektörlerden yüzlerce işçi ve işçi ailesi UİD-DER’in kortejinde saf tuttu. Ayrıca Akkardan ve Alesta direnişçileri de UİD-DER kortejinde yerlerini aldılar ve sınıf dayanışmasına güç verdiler.
Sabahın erken saatlerinde UİD-DER temsilciliklerinde buluşan işçilerin heyecanı ve coşkusu görülmeye değerdi. Otobüslerin içinde önemli konuşmalar yapıldı. Yürüyüşün nerede başlayacağı, nasıl yürüneceği, disiplinin nasıl sağlanacağı, 1 Mayıs’ın tarihsel önemi ve bugünkü anlamı üzerine bilgiler verildi. Alanda atılacak sloganlar tek tek prova edildi ve marşlar söylendi. Yani UİD-DER kortejinde yürüyen işçiler alana gelmeden önce bir kez de otobüslerde örgütlendiler, böylece yürüyüşe her açıdan diri başlayan bir kortej oluştu. UİD-DER’in korteji yürüyüş boyunca da alanda da bir an olsun disiplinini ve coşkusunu kaybetmedi. Örgütlü, disiplinli, kıpkızıl ve coşkulu UİD-DER korteji Şişli’den yürüyerek Taksim Meydanı’na çıktı.
Geçtiği her güzergâhta gözleri üzerine çeken UİD-DER kortejinde, sermayenin saldırılarına dur diyen ve işçi sınıfının taleplerini dile getiren sloganlar atıldı. Kortejin en önünde çeşitli sektörlerden genç işçiler kendi iş kıyafetlerini giyerek yürüdüler ve işçi sınıfının acil taleplerini dile getiren dövizler taşıdılar. Taşınan dövizlerin yanı sıra, UİD-DER kortejinde şu sloganlar atıldı: “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Sosyalizm”, “Kapitalist Sistemi Yıkacağız Sınıfsız Bir Dünya Kuracağız”, “UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor”, “Açlık Savaş Faşizm İşte Kapitalizm”, “Milyonlar Aç, Milyonlar İşsiz, İşte Kapitalist Sisteminiz”, “TÜSİAD, IMF, Kahrolsun Sermaye”, “Kriz-Savaş-İşsizlik, Çözüm İşçi İktidarında”, "Ulusalcı Değil Enternasyonalistiz”, “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin”, “Kürtlere Özgürlük Kurdara Azadî”, “Sendikal Siyasal Baskılara Son”, “Bütün İşsizlere İş, İş Günü Kısaltılsın”, “Tüm Çalışanlara İş Güvencesi”, “Parasız Eğitim, Parasız Sağlık, Parasız Konut, Parasız Ulaşım”, “Krizin Faturası Patronlara!”
UİD-DER korteji Şişli caddelerinde ilerlerken birçok emekçi kim olduğumuzu, derneğimizin ne zaman kurulduğunu sorup hayranlığını dile getirdi. Birçoğu ise izin aldıktan sonra kortejimize katıldı, işçi sınıfının disiplinine ve coşkusuna ortak oldu.
Saatlerce bekledikten ve uzun bir yol kat ettikten sonra alana girdiğimizde de sloganlarımız devam etti. Grup Yorum’un söylediği türküler eşliğinde tüm coşkumuzla halaylar çektik ve on binlerce sınıf kardeşimizle bir arada olmanın tarifsiz mutluluğunu yaşadık. UİD-DER korteji miting bittikten sonra da disiplinini ve coşkusunu bir an bile kaybetmedi. Taksim’den Şişli Meydanı’na kadar UİD-DER, “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin” pankartı açarak kortej halinde yürüdü. Sloganlar haykırıldı ve devrimci marşlar söylendi. UİD-DER kortejinin marşları ve sloganları çın çın ötüyor, çevredeki insanların, dönüş yolundaki işçilerin ve Kürt emekçilerinin ilgisini üzerine çekiyor ve güneşli gökyüzüne yükseliyordu. Çevreden gelen yoğun ilgi, “Sabahın Bir Sahibi Var, Sorarlar Bir Gün Sorarlar” şarkısı söylenirken, yaşanan duygusal ortamla daha da arttı. Coşkulu ve duygu dolu yürüyüş Şişli Camiinin önünde sona erdi. UİD-DER kitlesi geldiği gibi, örgütlü bir şekilde otobüslere bindi ve söylenen marşlarla dönüş yoluna koyuldu. Kulaklarda ise şu seda kaldı:
Sabahın bir sahibi var
Sorarlar bir gün sorarlar
Biter bu dertler acılar
Sararlar bir gün sararlar!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...