Buradasınız
UİD-DER’in “Nükleer Santraller Kapatılsın” Kampanyası Sarıgazi’de de Sürüyor
Sarıgazi’den bir grup işçi
Sarıgazi Demokrasi Caddesi üzerinde kurduğumuz Tüm Nükleer Santraller Şimdi Kapatılsın standımızda bir haftadır işçi ve emekçilerden imza topluyoruz. Standımızda imza belgelerimiz, bildirimiz, İşçi Dayanışması bültenimiz yer alıyor. Sohbetimizle cadde boyunca insanların ilgisini çekiyoruz. Standımızın yanı sıra kahveleri, işçi örgütlerini, parkları ve otobüs duraklarını dolaşıyor, imza kampanyamızı genişletiyoruz.
Kampanyaya kendiliğinden ilgi gösterip imza atanlar, detaylı bilgi isteyenler, imza yeterli mi diye soranlar var, ama ne değişecek diyerek karamsar olduğunu belirtenler de var. Değişik düzeylerde tepkilerle karşılaşıyoruz. Fakat büyük çoğunluk nükleer santrallerin doğaya ve insanlara zararlı olduğu konusunda bizimle hemfikir… Sohbetimiz boyunca kampanyayı tanıtıyor, derneğimiz hakkında bilgi veriyor, imza atan işçi ve emekçilerin yaşadığı sorunları dinliyoruz. Aslında en küçüğünden en büyüğüne dek bütün soruların temelinde içinde yaşadığımız sömürü sistemi olduğunu açığa çıkıyor.
Kampanya boyunca uluslararası dayanışmanın, örgütlü gücümüzü harekete geçirmenin önemini ve temiz enerji kaynaklarına ulaşmak için mücadele etmemiz gerektiğini konuşuyoruz. Bütün nükleer santrallerin kapatılması için sendikalarımızda, işçi örgütlerimizde ve mahallemizde imza kampanyasına destek olalım.
12 Eylül Darbecileri Yargılansın!
Ne İşin Var?
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.