Buradasınız
UİD-DER’de Sağlık Semineri
Esenler’den bir kadın işçi
UİD-DER Esenler şubesinde sağlık sisteminin sorunları adlı bir seminer düzenledik. Bu etkinliğimizde bilmediğimiz birçok şey öğrendik. Hani hep duyuyoruz; genel sağlık sigortası (GSS). Peki nedir bu GSS? Bize hep güzel bir şey gibi anlatıyorlar: hastanelerde sıra kalmayacak, herkes her hastanede tedavi olacak, bütün eczanelerden ilaç alınabilecek, üstüne üstlük GSS’siz kimse kalmayacak. Gerçekten bunlar olacak mı?
Etkinlikteki sunumda gördük ki bunlar bizleri uyutmak için havada uçuşan palavralardan ibaret. Evet, sıra kalmayacak çünkü kimse hastaneye gidemeyecek, gitmek için paramızın olması gerekecek, o da biz işçilerde olmadığına göre biz gidemeyeceğiz. Dolayısıyla sıra da kalmayacak! Eczanelerden ilaç almaya gelince; evet, ilaç alıyoruz ama her ilacı değil, yalnızca SSK’nın vermiş olduğu ilaçları alabiliyoruz. Örneğin, SSK artık grip ilaçları, ağrı kesiciler, mantar, nasır gibi hastalıkların ilaçlarını vermiyor. Bunlar gözümüze küçük gibi gelebilir ama değil, isterseniz daha büyükleri de var; mesela artık bazı kanser ilaçlarını da vermiyor. Paran varsa al milyarlık ilaçları, yoksa da ölebilirsin, o senin sorunun, dikkat et de kanser falan olma, diyorlar. Sanki biz ya da ben “bir de kanser olayım, nasıl bir şey acaba” diyormuşuz gibi. Aslında rica etmek lazım, “efendim bize ilaçlarını verdiğiniz hastalıkların listesini verin de ona göre hasta olalım” diye!
Sadece bunlarla sınırlı değil tabii. Yeni yasada birçok değişiklik var. Adamlar resmen karşımıza geçmiş bizimle dalga geçiyorlar: “Ha ha ha, paran varsa yaşa, yaşama demiyoruz ya!” Aslında tüm bunları yaparak bizlerin kafalarına vuruyorlar da biz farkında değiliz. Biz işçilere siz örgütlenip mücadele etmezseniz işte böyle tüm haklarınızı alırız diyorlar. Evet bu böyle! Biz örgütlü olmadığımız sürece onlar bizlerin ekmeğini her geçen gün küçültüyorlar, haklarımızı gasp ediyorlar. Bizden önceki işçiler mücadele ettiği için bizlerin SSK’sı, ikramiyesi vardı. Şimdi ne kaldı elimizde? Hepsini elimizden aldılar, bizler dağınık ve örgütsüz olduğumuz için. Biz işçiler örgütlülüğümüzü koruyabilseydik bunları yapamazdılar. Geç kalmış değiliz, bunu başarabiliriz. Yapmamız gereken tek şey birlik olmak, örgütlenip mücadele etmek, haklarımızı bilmek ve savunmak. Bunu ancak UİD-DER gibi çatılar altında yapabiliriz. Başkaları bize gerçekleri anlatmıyor; en başta da söylediğim gibi başkaları bizi yalanlarla uyutuyor, aldatıyor. Biz işçilere yaptığı etkinliklerle doğruları anlatan UİD-DER’e çok teşekkürler. Kandırılmamak, aldatılmamak, uyutulmamak için, yaşasın örgütlü mücadelemiz! Örgütlüysek her şeyiz örgütsüzsek hiçbir şey! Gerçekten insanca yaşayabilmemiz, paramız olmadığı için ölüme mahkûm edilmemiz için bu sloganları her yerde haykırmalıyız.
UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!
Bayramlar ve Yoksullar
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...