Buradasınız
UPS İşçileriyle Küresel Dayanışma Eyleminin İkincisi 15 Eylülde Yapıldı
Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu, 1 ve 15 Eylül günlerini UPS işçileriyle Küresel Eylem Günü ilan etmişti. 1 Eylülden sonra 15 Eylülde de İstanbul’da, İzmir’de ve diğer kentlerde eylemler yapıldı. UPS yönetimiyle yapılan dolaylı görüşmelere rağmen, sorunun çözümüne dair somut bir adım atılamadığı için UPS işçileri taleplerini çeşitli eylem alanlarında yinelemeyi sürdürüyor. İşçiler, “160 işçi arkadaşımız işe başlayana, işyerindeki baskılar durana kadar direniş çadırlarını terk etmeyeceğiz” diyorlar.
İstanbul’daki UPS direnişçilerinin, UPS Genel Merkezi önünde yapmayı planladıkları eylem, polisin engellemesi sebebiyle genel merkez binasının yakınında yapıldı. UPS işçileri direnişe destek vermek için gelen sınıf dostlarını davullu zurnalı halaylarla karşıladılar.
Grev havasında başlayan ve derneğimiz UİD-DER’in geniş katılımla destek verdiği eyleme, işten atılan ve hakkını arayan Brillant işçileri, direnişteki İSKİ işçileri, Türk-İş Teşkilat Sekreteri Cemail Bakındı, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, TEKSTİL-SEN Genel Başkanı Engin Gül, ITF Türkiye Müfettişi Muzaffer Civelek, TEK GIDA-İŞ İstanbul 10 No’lu Şube, EĞİTİM-SEN 4 No’lu Şube, TOLEYİS Marmara Şube, Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube, SELÜLOZ-İŞ İstanbul Şube, TEZ KOOP-İŞ 1 No’lu Şube, TEZ KOOP-İŞ 4 No’lu Şube, TES-İŞ İstanbul 2 No’lu Şube, Belediye İş Sendikası Şubeleri temsilcileri ve Deniz Çalışanları Dayanışma Derneği (DADDER) de destek verdi. Hollanda Sendikalar Konfederasyonu’nu (FNV) temsilen Aleksandra Chojecka Ola UPS işçilerinin yanında oldu. Ayrıca eyleme çok sayıda demokratik kitle örgütü ve emekten yana siyasi partiler de katılarak destek verdiler.
Eylem saat 12.00’da basın açıklamasıyla başladı. TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk konuşmasına küresel eylemlerin amacını ve direniş taleplerini hatırlatarak başladı. Uluslararası taşıma işçilerinin gerçekleştirdiği dayanışma eylemleri için “işçi kardeşlerimiz UPS yönetimine Türkiye’deki işçi kardeşlerinin yalnız olmadığını hatırlatıyorlar” dedi. Kenan Öztürk, bu hafta sonu Amerika’daki Otomobil İşçileri Sendikası temsilcisinin direnişteki işçileri ziyarete geleceğini; Ekim ayında da Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’na üye sendikaların temsilcilerinin UPS işçileriyle dayanışma etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. Kenan Öztürk konuşmasını, kardeş sendikaları ve tüm demokratik kitle örgütlerini direnişe destek vermeye çağırarak sonlandırdı.
Öztürk’ten sonra söz alan Türk-İş Teşkilatlandırma Sekreteri Cemail Bakındı işverene seslendi: “Talepleri karşılayın ve barışla çözelim sorunu, yoksa 1 yıl da sürse 10 yıl da sürse mutlaka kazanacağız.”
Cemail Bakındı’nın ardından söz alan Hollanda Sendikalar Konfederasyonu’ndan Aleksandra Chojecka Ola, UPS işçilerinin yanında olmaktan gurur duyduğunu, tüm dünyanın UPS işçilerinin arkasında olduğunu belirtti. 1 Eylül günü Hollanda’daki aktarma merkezi önüne 40 ton kum yığarak mal giriş çıkışlarının sabote edilmesini sağlayan eylemi anlatırken işçiler coşkuyla alkışladılar. Aleksandra Ola, Hollanda’daki UPS işçilerinin imzalamış olduğu dayanışma kartlarını ve sendikasının flamasını TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk’e dayanışma sembolü olarak sundu.
Son olarak söz alan Ural Çağrıcı, Deniz Çalışanları Dayanışma Derneği adına özlü bir konuşma yaptı. UPS işçilerinin bu mücadelelerinin tüm işçilere örnek olduğunu, umut verdiğini söyleyen Çağrıcı, “Bu umudu kırmaya kimsenin hakkı yok. Mücadelemize devam edelim” dedi.
Direnişin Çocukları Neler Diyor?
Direnişteki işçilerin çocukları da mücadelenin anlamının ve birliğin gücünün farkındalar. Direniş yeri bu çocukların gerçek okulu oldu.
Direnişçi işçi Erol’un oğlu Cem(10): Patronlar sendikaya izin vermediği için buradayız. Bu direnişi kazanacağız.
Direnişçi işçi Şenol’un oğlu Umut(11): İşten çıkarılanlar çok haklı. Sendikalı olmaya çalışıyorlar. Sendikalı olduklarında işe geri alınacaklar. Bu yüzden daha çok kişinin gelmesini istiyorum. Daha çok kişi gelirse daha çabuk kazanırlar. Herkes arkadaşlarını, akrabalarını, komşularını getirirse kazanırız.
UİD-DER: Yaşasın Uluslararası Dayanışma!
“UPS İşçisi Yalnız Değildir / Yaşasın Uluslararası Dayanışma” pankartıyla eyleme katılan UİD-DER’li işçiler yine her zamanki coşku ve disiplinleriyle dikkat çekiyordu. UİD-DER’lilerin attığı “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin” sloganı hiç susmadı.
İşten atılan ve hakkını arayan Brillant işçileri de eyleme UİD-DER’le katıldılar. Pek çok işçinin işlerinden izin alarak katıldığı eylemde, UİD-DER’li işçiler uluslararası dayanışmayı ifade eden sloganlar haykırdılar ve dövizler taşıdılar.
UPS işçilerinin mücadelesi özel bir anlam taşıyor. Uluslararası alanda faaliyet gösteren UPS şirketine karşı işçiler uluslararası bir dayanışma sergiliyorlar. Bu mücadele bile, dünya işçilerinin sorunlarının ortak olduğunu, kurtuluşlarının da birlikte olacağını gösteriyor.
Yaşasın Dünya İşçilerinin Uluslararası Mücadele Birliği!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...