Buradasınız
Yapabiliriz, Yeter ki İnanalım!
İMES’ten bir işçi
Haydi! Bu yeryüzünün neresinde bir savaş varsa bitirelim. Sınırları kaldıralım. Yasakları tabuları yıkalım, kendimiz için üretelim, ilk defa ama ilk defa, özgür sofralar kuralım açlar için ve açlık da olmasın, haydi! Daha özgür yaşayalım. Daha özgür düşünüp daha özgür hareket edelim. Paylaşalım özgürlüğü, özgürlüğümüzü.
Ne kadar sebep varsa ayrı durmamızı gerektiren, unutalım. Çürütelim bütün nedenlerini ayrılıkların. Haydi! Bizi yoksulluğa sürükleyenleri kovup zenginliği paylaşalım. Yasalar koyup tepemize, bizi hizaya getirenlere; ayaktakımı diyenlere; direniyoruz, hak arıyoruz deyince kafamıza silah dayayanlara; önümüze polisi yığanlara gösterelim, işçi demokrasisini...
Çok mu zor bunlar? Olamaz mı? Hayal mi?
Bize bugün hayal gelen her şey, aslında geçmişte işçilerin elleriyle hayata geçirilmiş olan şeylerdir. Bundan tam 93 yıl önce 1917 Ekim Devrimiyle Sovyetler Birliği’nde yaşanarak gerçekleştirilmiştir. Bizler de 7 Kasım Pazar günü UİD-DER Bostancı temsilciliğimizde birçoğu grev ve direnişten gelen işçi kardeşlerimizle Ekim Devrimini kutladık. Anladık ki işçiler bir araya geldiğinde bugün olmaz dediğimiz her şeyi yapabiliriz. Yeter ki doğru bir örgütlülük, sağlam bir birlik olsun. Anladık ki işçi sınıfı için örgütlü olmak kaçınılmaz bir zorunluluktur. Ama işçi sınıfı tarihinin unutturulmaya çalışıldığı bu düzende biz kendi tarihimize sahip çıkmalıyız. Olmaz dendiğinde olabileceğini, yapamayız dendiğinde yapabileceğimizi gösterebilmeliyiz. Burjuvazi nasıl kendi tarihine sahip çıkıyorsa, biz de kendi tarihimize sımsıkı sarılmalıyız. Çünkü hayal denileni gerçekleştirebilecek yetilerimiz var. Tarihimizin gösterdiği gerçekler var. Ve UİD-DER gibi bir derneğimiz var. Haydi! Yapabiliriz, yeter ki inanalım!
Ekim Devriminin 93. Yılı
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...