Buradasınız
Yenilmez, Yıkılmaz, Değiştirilemez mi?
Kartal’dan bir işçi
Bu başlığı sizlerin dikkatini özellikle çekmek için yazdım. Çünkü bu sözler işçi arkadaşlarımız arasında çok yaygın. Adeta beyinlere kazılmış gibi. Fabrika önlerine belli aralıklarla gidip, derneğimizin aylık İşçi Dayanışması bültenini işçilere dağıtıyoruz. Dağıtımlarda çalışma koşulları hakkında işçilerle sohbet ediyoruz. Konuştuğumuz işçilerin büyük çoğunluğu fabrikada kurulu düzen hakkında “yenilemez”, “yıkılamaz” ve “değiştirilemez” diyor. İşçi arkadaşlarımız adeta bizlerin sabrını, kararlılığını ve hatta inancını test ediyorlar. Biz “hakkımız”, biz “insanca çalışmak”, biz “sorunlarımız” dedikçe, arkadaşlarımız ısrarla yenilmez, yıkılmaz ve değişmez diyerek cevap veriyor. Biz de ısrarla işçi arkadaşlarımıza diyoruz ki, bu düzen hem “yenilgiye uğratılır”, hem “yıkılır” hem de “bir güzel değiştirilir”. Hele hele işçileri işten atan, çok çalıştıran, az para veren, işçiye hiç değer vermeyen haksız bir düzense…
Elbette bu yazıyı okuyan aynı işçi kardeşlerimizin fikri hemen değişmeyecek biliyorum. Onlar yine örneğin bizim patron yenilmez, kurduğu düzen yıkılmaz ve koşullar lehimize değiştirilemez diyecekler. Ben de onu diyorum işte, eğer bunları der ve suya sabuna dokunmazsak böyle gelmiş böyle gideri ben de söylerim. Ama biz diyoruz ki “hele bir işçiler olarak biz bir araya gelelim, sorunlarımızı büyük küçük demeden elbirliğiyle nasıl çözeriz konuşalım. Ufak da olsa ileriye doğru bir adım atalım. Bakalım o zaman bu kara düzen yenilmez mi, yıkılmaz mı, değiştirilmez mi göreceğiz”.
İşçi arkadaşlarımızın düşünceleri bizim için çok önemli. Karşılaştığımız işçileri dinliyor, fikirlerimizi anlatıyor ve birlikte bir şeyler yapmaya çağırıyoruz. İster bizimle hiç konuşmasınlar, isterse hiç dinlemesinler. Bu düzen var oldukça onlar da gün gelecek isyan etmeye ve bizi dinlemeye, hatta bizden çok daha keskin konuşmaya başlayacaklar, bundan eminiz! Böylesi işçileri görmek ve tanımak isterseniz sizleri de UİD-DER’in çalışmalarına bekleriz.
Vatandaş Abuzer
Son Eklenenler
- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve emekli örgütlerinin çağrısıyla 16 Temmuzda Ankara, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Bursa, Diyarbakır gibi büyükşehirler başta olmak üzere pek çok kentte eylemler yapıldı.
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...