Buradasınız
Yeşil Kundura İşçileri Deri-İş Kongresindeydi
Çorlu’daki Yeşil Kundura’da yıllar yılı işçileri sömüren patron, bu düzen böyle gelmiş böyle gitsin istiyor. Fabrikada son üç yıldır işçilerin mesailerini ödemiyor, işçileri toplu halde muhatap almıyor, hakkını isteyeni derhal kapı dışarı ediyor. Patron istiyor ki işçiler sağır, dilsiz, kör olsun, hiçbir hak talep etmesin. Fakat patronlarını şaşırtan Yeşil Kundura işçileri “artık yeter” diyerek Deri-İş sendikasına üye oldular ve patronun kölesi olmadıklarını gösterdiler.
Sendikaya üye olan işçilerden adeta öç almak isteyen patron, fabrikada olağanüstü hal ilan etti. Sendikaya üye olan, çalışmalarına katılan, arkadaşlarını üye yapan işçileri tespit ederek derhal işlerine son vermek için işçileri izledi. Baskılarla sendikadan istifaya zorladığı işçilerden biri de 13 yıldır fabrikada çalışan bir kadın işçi, Kezban Elmas. Deri-İş’in 30. Olağan Kongresine katılan Yeşil Kundura işçileriyle sendikalaşmaları hakkında sohbet ettik. İlk kez sendikaya üye olduğunu söyleyen Kezban Elmas, “maddi ve manevi baskılarla kaşı kaşıya kaldık” diyor. “Sendikaya üye olduktan sonra insan kaynakları tek tek bizleri odaya çağırarak istifa etmemiz için baskı yaptı. Sendikayı kötüleyip, sendikadan istifaya zorladı. İşten atmakla tehdit etti. İşe girmemi sağlayan eniştemdi. Onu da kullanarak baskılara devam ettiler. Ben arkadaşlarımla bir yola girdim ve vazgeçmeyeceğimi söyledim. Bölümümü değiştirdiler. Yemekhanede çalışmaya başladım. Aslında yıldırmaya çalışıyorlardı, yılmadım, bu kez işten attılar. Sendikaya üye olduğum için ev sahibime baskı yapıp, evden çıkartmaya çalıştılar. Ablamın eşi imam, onu da kullanarak «başörtülü bir kadının ne işi olur top sakallı adamların yanında» diyerek baskı yapmaya devam ettiler. İki aydır direnişteyim. Talebimiz işe geri dönmek ve sendikalı çalışmak.”
Bir başka işçi, fabrikada Bulgaristan’dan göç eden işçilerin ağırlıkta oluğunu söylüyor. Bulgaristan’dan gelen işçilerin birbirlerine oldukça bağlı olduğunu söylüyor ve “sırf sendikaya üye oldum diye akrabalarım evlerinin kapılarını yüzlerime kapıyor” diyerek sitemini dile getiriyor. Fakat ne kadar zor olursa olsun herkesi sendika üyesi yapacaklarını söylüyor.
Yeşil Kundura işçilerine İşçi Dayanışması bültenimizi de vererek, bizlere yaşadıkları sıkıntıları, mücadelelerini yazmalarını istedik.
Yeşil Kundura işçileri, Deri-İş kongresinde kürsüye çıkarak da ifade ettikleri gibi, tüm sendikalardan ve işçi sınıfından dayanışma bekliyorlar.
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...