UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“Kuralsız, Güvencesiz Çalışmaya Hayır” Mitingindeydik

Gebze’den bir Petrokimya işçisi

Gangster Türk-Metal sendikasının bürokratları bu dönemki MESS sözleşmesinde yine kendilerine yakışanı yaptılar. 2010-2012 yılları arasında geçerli olacak olan sözleşme 13 Kasımda imzalandı. Hain Türk-Metal bürokratlarının metal işçilerine reva gördüğü zam %5,35. Yani saat ücretlerine ortalama 30 kuruş zam yapılacak. Bu zamla bir simit dahi alınamıyor.

Türk-Metal’in yapmış olduğu bu sözleşmeyi protesto etmek için Birleşik Metal-İş 28 Kasım Pazar günü, Gebze’de, “Kuralsız, Güvencesiz Çalışmaya Hayır” mitingi düzenledi.

Binlerce işçinin katıldığı ve coşkulu şekilde geçen mitinge UİD-DER Gebze temsilciliği olarak bizler de katıldık. MESS Buyurdu Bürokratlar Uyudu”, “Toplu Sözleşmede İşçilere Söz Hakkı”, “Gangsterler Sattılar, Bürokratlar Baktılar”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarını haykırdık. Birleşik Metal-İş’e üye olan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen işçi arkadaşlar mitinge ayrı bir güzellik kattılar. Eskişehir, Bursa, İstanbul ve Trakya şubelerine bağlı işçiler uğradıkları haksızlığa karşı tepkilerini sloganlar atarak dile getirdiler.

MESS sözleşmesi aslında Türkiye işçi sınıfının şu anda nasıl bir durumda olduğunun göstergesidir. Patronlar yüksek kâr oranları açıklarken ne kadar rahatlar, sadece metal sektörünün kârı %170. Ama iş işçilere gelince patronlar kriz olduğunu hatırlıyorlar. Yapılan bu sözleşme yalnızca metal işçilerinin sorunu değil, tüm işçi sınıfının sorunudur. Karşımızda patronlar sınıfı dururken, bir de biz işçilerin evi olan sendikalara çöreklenmiş bürokratlar çıkıyor karşımıza. Bu gidişe dur diyecek olan bizleriz. Sendikalarımıza sahip çıkar ve patronların dayatmalarına karşı kararlı bir şekilde mücadele edersek, ancak o zaman istediğimiz zammı ve diğer kazanımları elde edebiliriz.

1 Aralık 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this