UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Karabük’te UİD-DER’le 1 Mayıs’a Davet Etkinliği

Karabük’ten işçi-öğrenciler

1 Mayıs yaklaşırken bizler de Karabük’te okuyan işçi-öğrenciler olarak 28 Nisanda 1 Mayıs’a çağrı için bir etkinlik gerçekleştirdik. Etkinlikte UİD-DER medya ekibinin hazırladığı 1 Mayıs’ın tarihi köklerini, Türkiye’deki 1 Mayısların gelişimini ve işçi sınıfı için önemini anlatan bir belgesel seyrettik.

Belgeselde 1 Mayıs’ın Amerikan işçi sınıfının çaktığı kıvılcımla “8 saat iş, 8 saat dinlenme, 8saat canın ne isterse” sloganıyla tüm dünyaya yayılan bir mücadele günü olduğu anlatıldı. İşçi sınıfının uluslararası olduğu, sorunlarının ve elbette çözümlerinin de ortak olduğu vurgulandı. 8 saatlik işgünü mücadelesinin ve 1 Mayıs’ın kutlanmasının Türkiye işçi sınıfına nasıl yansıdığı gösterildi. 1976 ve 1977 1 Mayıslarının görkemli ve coşkulu görüntüleriyle örgütlü işçilerin neleri başarabileceği gösterildi.

Video bitiminde çaylarımızı içip hep beraber sohbet ettik. Sohbetlerde daha çok arkadaşımızı etkinliklere katıp işçi sınıfının tarihsel hafızasını genç arkadaşlara taşımamız gerektiği konusunda herkes hem fikir oldu. Ardından işçi sınıfının mücadelesini anlatan şarkılar ve türküler söyledik. Güzel ve eğlenceli geçen etkinliğin ardından 2013 1 Mayıs’ı için UİD-DER’in 1 Mayıs kortejinde buluşmak için sözleşip dağıldık.

30 Nisan 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this