UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mersin Üniversitesi’nde Newroz Coşkusu

Mersin Üniversitesi’nden bir öğrenci

Özgürlüğün, isyanın, direnişin simgesi haline gelen Newroz, Mersin Üniversitesi öğrencileri tarafından coşkuyla kutlandı. Baskıcı uygulamalar nedeniyle üniversitede hayal ettikleri özgürlük ortamını bulamayan, bunun yanı sıra pek çok sorunla boğuşan öğrenci arkadaşlarımız Newroz coşkusuyla baskılara karşı seslerini coşkulu bir kutlamayla yükselttiler. Üniversitelerde uygulanan baskıcı tutum ve farklı seslere karşı tahammülsüzlükler Newroz coşkusuna gölge düşüremedi. Üniversite dışında, gündelik hayatlarında baskı gören Kürt arkadaşlarımız aynı zorluklarla üniversitede de karşılaşmaktalar. Tüm öğretim hayatları boyunca karşılaştıkları sorunlarla üniversite hayatı boyunca da karşılaşmaktalar. Egemen sınıfın baskıcı tutumu, onları üniversite hayatları boyunca da rahatsız etmektedir. Ancak bu baskıcı tutumlar ne kadar devam ederse etsin, onların direngenliklerine asla engel olamayacaktır. Tıpkı bugün Mersin Üniversitesinde “halkların kardeşliği” şiarını yükselten öğrencilere engel olamadığı gibi.

Kutlama boyunca oynanan tiyatro oyunları, çekilen halaylar, okunan şiirlerle baskıya ve zulme direnen Kürt halkının mücadelesi öğrenci arkadaşlarımız tarafından anlatıldı. Rengârenk kıyafetleri içinde yöresel halaylarını çeken arkadaşlarımız ve Demirci Kawa’nın anlatıldığı tiyatro oyunu; Kürt halkının mücadelesinin haklılığının anlatımıydı adeta. Egemenlerin Kürt halkına uyguladığı baskılar ve bunların üniversiteye yansımalarına karşı kutlama boyunca ortaya çıkan coşkuyla bir kez daha karşı duruş sergilendi. Benim açımdan da, baskılara direnen halkların şiarının yükseltildiği bu Newroz kutlamasını kendi üniversitemde kendi arkadaşlarımla yaşamak güzeldi. Çekilen halaylara katılmak, isyan ateşinin sıcaklığını yüreğimde ve kendi okulumda hissetmek güzeldi.

Gündelik hayatta egemenler tarafından uygulanan baskılar ve bunların üniversitelerdeki uygulayıcısı olan üniversite yönetimleri şunu unutmasınlar; isyan ateşi giderek harlandı ve kimi yakacağını da çok iyi bilmekte. Egemenler ve onların uygulayıcıları titresinler, baskılara karşı direnen Kürt halkı ve bilinçlenen işçi ve emekçiler bu isyan ateşini daha da harlayacaklardır.

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

22 Mart 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this