UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sendikacılığa Tahammül Yok!

OHAL düzeniyle demokratik haklar ortadan kaldırılırken, grevler yasaklanıyor ve sendikacılık yapmak suç sayılıyor. TÜMTİS Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan ile 14 şube yöneticisi ve sendika üyesi, Özel Yetkili Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 1 yıl ile 6 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmışlardı. Bu hukuksuz karar, geçtiğimiz günlerde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onaylandı ve Şube Başkanı Kılıçdoğan, sırf işçilerin hakkını aradığı yani sendikacılık yaptığı için cezaevine kondu.

Bir açıklama yayınlayan TÜMTİS Yönetim Kurulu, Horoz Kargo’daki örgütlenme sürecine ve patronun işçi düşmanı tavrına dikkat çekti: “Sendikal sebeple işçi çıkardığı 20’den fazla mahkeme kararıyla tespit edilen, tescilli sendika düşmanı Horoz Kargo işvereninin ve bazı ambar işverenlerinin şikâyeti üzerine 2007 yılı Kasım ayında bir gece yarısı operasyonu ile üye ve yöneticilerimiz gözaltına alınmış, 7 şube yöneticimiz tutuklanmıştı. 6,5 ay tutuklu kaldıktan sonra çıkarıldıkları ilk duruşmada da serbest bırakılmışlardı. Daha sonra çıkarılan bir yasa ile lağvedilen Özel Yetkili Mahkeme, 5 yıl süren ve adil olmayan bir yargılamanın ardından 14 yöneticimiz hakkında ‘TÜMTİS üyesi işçilerin sayısını çoğaltmak, bu şekilde aidat gelirini arttırmak’ ve tatildeki işyerinin çalışmasına mani olarak ‘iş ve çalışma hürriyetini engellemek’ suçunu işledikleri gerekçesiyle ağır cezalara hükmetmişti.”

İşçilere ceza yağdıran bu mahkemenin hâkimleri “paralel örgüte üye” oldukları gerekçesiyle meslekten el çektirilmelerine rağmen, Yargıtay mahkemenin verdiği cezaları onadı. Bu gerçek de gösteriyor ki, burjuva devlette işçilere düşmanlıkta devamlılık esastır. İşçiler ve sendikacılar karşısında burjuva devletin o ya da bu kliğinin düşmanca tutumunda bir değişiklik olmamaktadır.

Uluslararası kampanya başlatıldı

Bu işçi düşmanı karar açıklandıktan sonra pek çok sendika yazılı açıklama yayınlayarak Yargıtay kararını kınadı. Kararın geri çekilmesi için aynı zamanda, uluslararası sendikal dayanışma ağı Labourstart üzerinden bir kampanya başlatıldı.

TÜMTİS’in üyesi olduğu Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu/ITF de 13 Martta bir dayanışma mesajı yayınlayarak cezaları ve Kılıçdoğan’ın tutuklanmasını protesto etti: “Türkiye’de bağımsız ve demokratik sendikacılığı bitirme girişimine şiddetle karşı çıkıyoruz. Bu girişimlerden biri ITF üyesi TÜMTİS’in Ankara şubesinden 14 kişiyi hedef almıştır. … TÜMTİS ve ITF verilen kararla ilgili temyize başvurmuştur ancak uluslararası protestolara ve hukuki süreçte yapılan yanlışlara rağmen -aynı zamanda uluslararası hukuka aykırı olarak- verilen cezalar Yargıtay tarafından onanmıştır. ITF olarak meslektaşlarımıza verilen bu siyasi güdümlü cezaların bozulmasını talep ediyoruz.”

18 Mart 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this