UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sudan Genel Grevde!

Sudan’da Aralık ayında ekmek ve akaryakıta gelen zamlar bardağı taşıran son damla olmuş, yoksulluk, işsizlik ve diktatörlüğün baskıları nedeniyle bunalan halk sokaklara çıkmıştı. Sudanlı emekçiler, aylardır mücadelelerini sürdürüyorlar. Başkent Hartum’da başlayan ve tüm ülkeye yayılan mücadele 30 yıllık Ömer El Beşir iktidarını devirdi. Emekçilerin ekmek, demokrasi ve özgürlük talepleri tüm ülkede yankılandı.


Sudan’da Aralık ayında ekmek ve akaryakıta gelen zamlar bardağı taşıran son damla olmuş, yoksulluk, işsizlik ve diktatörlüğün baskıları nedeniyle bunalan halk sokaklara çıkmıştı. Sudanlı emekçiler, aylardır mücadelelerini sürdürüyorlar. Başkent Hartum’da başlayan ve tüm ülkeye yayılan mücadele 30 yıllık Ömer El Beşir iktidarını devirdi. Emekçilerin ekmek, demokrasi ve özgürlük talepleri tüm ülkede yankılandı. Nisan ayında diktatör Ömer El Beşir’in devrilmesiyle ordu yönetimi eline almak istedi ancak Sudanlı emekçiler orduya da “Hayır!” dediler. “Bir diktatörü devirdik, yeni bir diktatörlük istemiyoruz” diyen halk, demokratik talepleri için mücadelesini sürdürdü. Sudanlı emekçiler 28 Mayısta aynı taleplerle ülke genelinde genel greve gittiler.

Muhalefetin çatı örgütü Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri geçtiğimiz hafta askeri yönetime son verilmesi ve halkın demokratik taleplerinin karşılanması talebiyle grev çağrısında bulundu. Bunun üzerine baskılarını arttıran askeri yönetim, grev çağrısına uyan işçilerin işten çıkarılacağı tehdidinde bulundu. Ancak Sudanlı emekçiler tüm engellemelere ve baskılara rağmen askeri yönetime son verilmesi, demokratik hakların ve özgürlüklerin tanınması taleplerinden geri adım atmadılar ve genel greve çıktılar. 28 Mayıs sabahı banka, telekomünikasyon, liman, havayolları, petrol ve maden gibi birçok sektörde çalışan işçiler grev çağrısına uyarak iş durdurdu. Ağırlıklı olarak ulaşım sektöründe etkisini gösteren genel grevin ilk gününde iç ve dış hatlarda uçak seferleri iptal edildi, otobüs firmalarında ve otogarlarda çalışan işçiler iş bıraktı. Sudan Doktorlar Komitesi ise acil, yoğun bakım servisleri, diyaliz merkezleri ve küçük yerleşim birimlerindeki sağlık merkezleri dışında sağlık çalışanlarının greve gittiğini açıkladı.

Ülke genelinde uygulanan grev 2 gün boyunca sürecek. Genel greve katılan ve gerçek bir değişim isteyen Sudanlı emekçiler, grevin ardından askeri yönetim son bulana kadar kitlesel gösterilerine ve yürüyüşlerine devam edeceklerini belirtiyorlar.

29 Mayıs 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this