UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Gebze’de 8 Mart Etkinliği

Gebze’den bir metal işçisi

8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle emekçiler tarafından kutlandı. 8 Mart’ın Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilmesinin 100. yılı olması da bu sene 8 Mart’a ayrı bir anlam kazandırdı. Derneğimiz UİD-DER’in bütün temsilciliklerinde olduğu gibi Gebze temsilciliğinde de 8 Mart etkinliği düzenlendi. 13 Mart Pazar günü yapılan etkinliğe metalden kimyaya, tekstilden nakliyata, gıdadan plastiğe birçok sektörden kadın ve erkek işçiler ve öğrenciler katıldı. Etkinlik başlamadan önce emekçi kadınlara kırmızı karanfiller verildi, mücadele günleri kutlandı. Sömürüye, baskıya, ezilmeye, tecavüze, cins ayrımına karşı mücadele içinde ben de varım diyen emekçi kadınlar ve erkek işçiler yerlerini aldıktan sonra etkinliğimiz işçi koromuzun seslendirdiği ezgilerle başladı.

Ardından yapılan sunumda 8 Mart’ın doğuşu ve günümüze kadar emekçi kadınların mücadeleleri slaytlar eşliğinde anlatıldı. Patronlar sınıfı 8 Mart’ın gerçek özünü unutturmaya çalışıyor, bu günü insanların birbirlerine hediyeler aldığı bir “tüketim gününe” dönüştürmeye çalışıyor. Patronların bu günün içeriğinden bu kadar korkmasının nedeni boşuna değildir. Çünkü emekçi kadınlar erkek kardeşleriyle birleşip mücadelenin içinde yerlerini aldığında patronların düzeni tehlikeye girmektedir. İşçi sınıfının mücadele tarihinde, emekçi kadınların nice isyanıyla karşılaşıyoruz. Tam 154 yıl önce Amerikalı kadın tekstil işçilerinin başlattığı mücadele sürüyor. İçinde bulunduğumuz şu günlerde Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da süren isyan dalgasında emekçi kadınlar ön saflarda yerlerini alıyor. İşte tüm bunlar etkinliğimizde anlatıldı, kadınların mücadeledeki yerine dikkat çekildi.

Şiirler ve şarkıların da yer aldığı etkinlik, savaşsız, sömürüsüz, barış ve özgürlük dolu bir dünyanın yaratılması için kadın ve erkek işçilerin birleşmesi çağrısıyla son buldu. Ayrıca yaklaşmakta olan 1 Mayıs’ta UİD-DER’le birlikte alanlara çıkma çağrısı da yapıldı.

18 Mart 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this