Buradasınız
Ücretlerimiz Verilmiyor Ama Aileymişiz!
Gebze’den bir işçi
Ben metal sektöründe, Metkon adlı bir fabrikada çalışan bir işçiyim. Sizlerle bugünlerde Metkon işçisi olarak yaşadığımız sorunları paylaşmak istiyorum.
Bizim servisimiz yok, nerede oturursan otur ayda 50 ytl ulaşım bedeli ödeniyor. En kısa mesafede oturan bir işçinin yol masrafı ise 65 ytl. Yani 15 ytl bizim cebimizden çıkıyor. İşyerinde çalışanların üçte biri ise işyerindeki barakalarda kalıyor ve yol ücreti alamıyorlar.
Metal sektörü olmasına rağmen ne bir ara dinlenme saatimiz var, ne de çay saatimiz var. Sadece yemek paydoslarında çok kısa bir dinlenme aralığımız var, o da yemek kuyruğunda geçiyor. Maaşlarımızı ayın birinde hesaplanmasına rağmen gecikmeli olarak on beşinde, bazen daha da geç alabiliyoruz. Şu ana kadar ayın ortasında maaş verildiğini duymamıştım. Çünkü bu tarihte maaş değil avans veriliyor birçok işyerinde.
Sonuçta 15 günlük emeğimiz içeride hapsediliyor ve içeride kalan parayı da işten çıkan hiçbir işçi alamamış. Alacakları olan işçiler para yok denerek savuşturuluyorlar. İyice azıtan patron 15 Şubatta almamız gereken maşımızı ödemediği gibi Mart maaşını da halen ödemedi. Bu yaşananlara rağmen patron hiçbir açıklama yapma gereği bile duymadı.
Biz işçiler de 18 Martta topluca iş bırakma eylemi yaptık ve patrondan bir açıklama yapmasını istedik. Tabiî ki patron ortalıklarda yoktu, ama onun kuyrukçusu bizlere şunları söyledi. “Sizlere bu akşama kadar bir açıklama yapacağım.” Tabii o gün hiçbir açıklama yapılmadı. Bizlerse eylemimize devam ettik. Çarşamba günü patron geldi ve bizlere bir konuşma yaptı. Konuşmanın özeti şuydu: “Şu an işler az, o yüzden para yok. Haklısınız ama bu şekilde iş bırakmanız hiçbir şeyi değiştirmez. Zaten Türkiye’de çalışan işçiler verimli değil, o yüzden buraya sermaye gelmiyor gelemez de. Bunun için daha verimli çalışmak gerekir. Ücretlerinizin ne zaman verileceğini kestirmem zor.” Buna benzer bir konuşma bekliyorduk, ama bu kadar yüzsüzcesine değil. Aslında bir patrondan da ne beklenirdi ki.
Önceleri bu eyleme gönülsüz katılan işçiler patronun konuşmasından sonra eylemin önemini ve gerekliliğini daha iyi kavradıklarını söylediler. Cuma gününe kadar kimseler yanımıza uğramadı ve hiçbir açıklama da yapılmadı. Biz işçiler bir açıklama istedik. Muhasebe şefi dedi ki, “durumunuzu tekrar ilettim, pazartesi günü bir cevap verilecek”. Yani maaşlarımız bize pazartesi yine ödenmeyecek, sadece ne zaman verileceğine dair haber verilecekti. Bazı işçi arkadaşlarımız pazartesi paralar ödenmezse bizden günah gider diyorlardı. Bizlerin görebilecekleri yerlere patron tarafından asılan yazıda ise şunlar yazıyordu: “Elimizdeki siparişlerin azalması dolayısıyla, 25 Mart Salı gününe kadar, daha sonraki bir tarihte çalıştırılmak üzere, çalışma olmayacaktır.” Yani ne zaman para alacağımız halen belirsiz.
Bizlere sürekli aile olduğumuzu söyleyen patrona ceplerimizde yol paramız olmadığını söylediğimizde, başkalarından borç alın cevabını veriyordu.
Evet arkadaşlar, bizim Metkon işçileri olarak yaşadığımız bunlar. Bizim yaşadıklarımızı birçok işçi kardeşlerimiz de yaşıyor. Bu kan emici patronlar sınıfı ortadan kalkmadıkça biz işçiler bu tür sorunları hep yaşayacağız.
Yaşasın İşçilerin Örgütlü Mücadelesi!
Örgütlüysek Her Şeyiz Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
Gebze’de Emekçi Kadınlar Günü
Newroz Piroz Be
- Belediye İşçileri Saldırılara Karşı Mücadele Ediyor
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...