Buradasınız
Gebze’de Emekçi Kadınlar Günü
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
8 Mart 1857 tarihinde New Yorklu 40.000 dokuma işçisi kadın, daha iyi çalışma koşulları ve “eşit işe eşit ücret” gibi taleplerle greve çıktı. Polisin greve karşı zor kullanmaya kalkışması sonucu emekçi kadınlar, kararlılıklarının bir ifadesi olarak kendilerini fabrikaya kilitlediler. Fabrikada çıkan yangın esnasında polisin kurduğu barikatlar yüzünden, fabrikadan çıkmayı başaramayan çoğu kadın 129 işçi hayatını kaybetti. 1910 tarihinde, Alman Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden, Clara Zetkin’in önerisi sonucu; 8 Mart 1857 tarihinde New York’taki fabrika yangınında ölen kadın işçilerin anısına 8 Mart, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. Uzun yıllar pek çok ülkede kutlanması yasak olan bu önemli gün, 16 Aralık 1977’de Birleşmiş Milletler’in aldığı bir karar sonucu “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul edildi. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, bugünün New York’ta ölen işçiler anısına ilan edildiği dahi yazılmamıştır.
Dünya burjuvazisi o günden bugüne BM’nin çarpıtmalarına ağız birliği ederek eşlik etti. Burjuvaların Emekçi Kadınlar Gününden böylesine korkmaları ve bu önemli günün içini boşaltmak için bu kadar çaba sarf etmelerine şaşırmamak gerek. Çünkü Rus devriminin ilk kıvılcımları da Dünya Emekçi Kadınlar Gününün anmaları esnasında çakılmıştı.Biz de burjuvaziye inat bu önemli tarihi, önceki Pazar günü UİD-DER Gebze temsilciliğinde bir şenlik havasında kutladık. Çok sayıda işçinin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte, şiirler, şarkılar, türküler, halaylar, sinevizyon gösterisi ve tabii ki serbest kürsü yer aldı.
Büyükler için kürsüyü ısıtan yine küçükler oldu. Ardından kadın işçiler, bizlere aslında 1857’den bu yana fabrikalarda kadınlar için ne kadar az şeyin değiştiğini anlattılar. Kürsüye çıkan bir erkek işçinin, çok genç yaşlarda başlayıp oldukça zor geçen işçilik hayatı boyunca, ailesindeki kadınların ve özellikle annesinin kendisine gösterdiği desteği vurgulaması etkileyiciydi. Bir ara şiirler geçti kürsüden, sonrasında kürsüdeki konular biraz daha işçi sınıfının genel kitlesini ilgilendiren konulara doğru ilerledi. Ardından etkinlik halaylarla son buldu.
Ücretlerimiz Verilmiyor Ama Aileymişiz!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...