Buradasınız
“İşçi Dayanışması Bültenini Okumak İster Misiniz?”
Gebze’den bir işçi
Her ay düzenli olarak işçi kardeşlerimize ulaştırdığımız “İşçi Dayanışması” bülteninin ne kadar önemli olduğunu, en son yaptığımız dağıtımımızdan sonra bir kez daha kavradım.
Biz sabah gerçekleştirdiğimiz bülten dağıtımlarında şöyle yapıyoruz. Erken saatlerde servis bekleyen işçi arkadaşlarımızı içten bir merhabayla karşılayıp bültenimizi veriyoruz. O sabah karşıdan hafif sekerek gelen, biraz da acelesi olan bir işçiyi, Duran abiyi gördüm. Ve sohbete başlamak için yaklaştım.
— Merhaba, işçi bültenimizi okumak ister misiniz?
— Ne okuyacağım bunların hepsi fasa fiso, bak ayağım ne halde.
— Hayırdır abi geçmiş olsun?
— İş kazası geçirdim.
— Abi bak biz de bunları yazıyoruz zaten.
— Yazsan ne olacak, beni işten attılar.
Bu ayaküstü biraz da acele olan sohbet sırasında Duran abinin telefon numarasını aldım. Aradan geçen iki hafta sonrasında Duran abiyle mahalle kahvesinde buluştuk ve sohbet ettik. Bana başından geçenleri anlattı.
“Tuzla Mermerciler Org. San. Bölgesinde kedi köpek maması üretimi yapan LESA YEM fabrikasında çalışıyordum. Sevkiyat bölümünde kamyondan 50 kiloluk mama çuvallarını indirirken 3,5 m yükseklikten dengesiz bir şekilde, sol dizimin ve sağ ayak topuğumun üzerine düştüm. Şu anda iki ayağımda platin var. 15 gün hastanede yattıktan sonra 4 ay evde istirahat verdiler. Müdür iş kazasından sonra bana 2000 TL para verdi, bütün hastane masraflarımı karşıladılar. 4 ay istirahattan sonra işbaşı yaptım. 5 ay geçtikten sonra müdür yanına çağırdı. Müdür, “Duran işlerin durumunu biliyorsun, bana sağlam adamlar lazım” deyip beni işten attı.
Duran abi şimdi Gebze Organize Sanayisi Bölgesinde paketleme işi yapan bir firmada çalışıyor. Yeni çalıştığı firmada da ayağındaki rahatsızlığı nedeniyle uyarı almış. “Böyle devam edersen seninle çalışamayacağız” demişler. Duran abinin hali böyle dostlar.
Ben UİD-DER’li bir işçi olarak Duran abiye tüm bildiklerimi anlattım. Duran abi ise hakkını arayacağını, bunun için ne gerekiyorsa yapacağını söyledi. Duran abi için zor bir süreç başlayacak. Ama biz sınıf bilinçli işçiler olarak onun bu mücadelesinde yanında olacağız.
Öğren, Öğret, Örgütle!
Yaşasın İşçilerin Örgütlü Birliği!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...