Buradasınız
1 Mayıs’a 2. Kez Katılacağım, Teşekkürler UİD-DER!
Sefaköy’den bir metal işçisi
Ben bir metal işçisi olarak 1 Mayıs’a ilk defa 2009’da UİD-DER sayesinde katıldım. Daha önceleri 1 Mayıs’a hiç katılmamıştım. Nedeni ise çevremdeki kişilerin bugünle ilgili hiçbir şey anlatmaması. Çünkü kendi ailemdeki kişiler defalarca katılmalarına rağmen beni yanlarında götürmediler. Belki de işçi sınıfının bugüne sahip çıkması gerektiğini doğru kavrayamadıkları içindir.
UİD-DER işçileri 1 Mayıs alanına çıkarmadan önce onlara dünya işçi sınıfının birlik ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ı ve neden alanlara çıkmamız gerektiğini çok iyi anlatıyor.
Böylesine anlamlı bir günün önemini bilerek alana çıkmamızı sağlıyor. Bunu kendimden biliyorum.
UİD-DER’in, bana sınıf mücadelesinde öğrettiği bir şey var: İnandığın gibi yaşamazsan yaşadıklarına inanmaya başlarsın. Yaşadığımız bu hayatı patronlar bize dayatıyorlar ve ben böyle bir hayatı istemiyorum. Benim gibi düşünen her işçi gibi 1 Mayıs’ta sınıf kardeşlerimle UİD-DER kortejine katılacak ve diğer sınıf kardeşlerimle beraber haklı isteklerimi haykıracağım. Ben çevremdeki insanların beni daha önce 1 Mayıs’tan ve diğer sınıf kardeşlerimden ayırdığı gibi yapmayacağım. Ulaşabildiğim herkese neden 1 Mayıs’a katılması gerektiğini anlatacağım. Bu anlamda bana çok şey katan UİD-DER’li arkadaşlara çok teşekkür ederim.
Yaşasın Sınıf Mücadelesi!
Yaşasın 1 Mayıs!
Yapı Kredi (Sömürü) Bankası
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...