Buradasınız
1 Mayıs’ta Çürümüşlüğe Hayır Dedik!
İstanbul’dan UİD-DER’li öğrenciler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bizler UİD-DER’li öğrencileriz. Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi bu sene de içimizde büyük bir heyecan ve coşkuyla, mücadele örgütümüz UİD-DER’in disiplinli işçi kortejinde yerimizi aldık. İşçi emekçi ailelerin çocukları olarak, ileride birer işçi olacağımız bilinciyle, sınıfımızın taleplerini güçlü bir şekilde haykırdık.
Egemenlerin, işçi sınıfının gençleri düşünmesin, sorgulamasın, mücadele etmesin diye başvurmayacağı yol yok. Okullarda verilen eğitim ile gençler egemenlerin istedikleri gibi şekillendiriliyor, bitmek bilmeyen sınavlar ile düşünemez, sorgulayamaz hale getirilerek adeta robotlaşmış olarak patronların önüne sunuluyor. Kontrol altında tutulmak istenen gençler özellikle medya aracılığıyla uyuşturuluyor. Geleceğe dair umudu olmayan, çaresiz bırakılan insanlar uyuşturucu bataklığına sürükleniyor. Hayata tutunacak bir dal bulamayanlar hayatlarına son veriyorlar. Her gün intihar haberleri geliyor.
Tüm bunların yanı sıra baskı da alabildiğine artıyor. Hak aramak suç sayılıyor. Üniversitelerde muhalif akademisyenler ihraç ediliyor. Öğrencilerin hocalarını uğurlamasına bile müsaade edilmiyor. 2017 1 Mayıs’ına bu şartlar altında gidildi. Tam da bu yüzden bu sene 1 Mayıs’a katılmak biz gençler için de çok daha önemli hale geldi. Bizler 1 Mayıs’a sadece ekonomik taleplerle değil, bu çürümüş düzene ve yozlaşmaya “hayır” demek için de katıldık. Geleceğimizin ellerimizden alınmasına müsaade etmeyeceğimizi haykırmak için, baskılara, savaşlara, kurulmak istenen tek adam rejimine “hayır” demek için de katıldık.
Biliyoruz ki işçi sınıfı ve onların evlatları olan bizler mücadele etmeden bu taleplerimiz hayata geçmeyecek. Bu yüzden bizler de UİD-DER’li gençler olarak egemenlerin asla bizlere sunmayacağı, hayal ettiğimiz o gelecek için canla başla mücadele etmeye devam edeceğiz. Yaşasın Örgütlü mücadelemiz!
Kıdem Tazminatında Tek Sorun 30 Gün Mü?
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...