Buradasınız
Adana Kız Yurdunda Yangın ve Çocuk Katliamı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
29 Kasımda, Adana’da Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdunda akşam saatlerinde yangın çıktı. Yangının ardından 22 kişi yaralı olarak hastaneye kaldırılırken, 11 öğrenci ve bir eğitmen hayatını kaybetti. Cesetleri yangın merdiveninin kapısında bulunan öğrencilerin bazılarının cenazeleri birbirlerine sarılı halde bulundu. Katliama neden olanın yangın değil, ihmaller zinciri olduğu ortaya çıktı. Yangın merdiveni kapısının kilitli olması ölü sayısını artırdı. Ama katliamın sorumlularının üstüne gidileceğine facia ile ilgili yayın yasağı getirildi.
Yangın 19.30 sıralarında, zemin katta başladı. Alevler kısa sürede içi ahşap, zemini halı kaplı iki katlı binayı sardı. Pencereden atlayan ve dumandan etkilenen 22 öğrenci hastanelere kaldırıldı. Üç saat süren söndürme çalışmalarının ardından içeri giren itfaiyeciler 11 öğrenci ve 1 eğitmenin cesedini buldu. 8 öğrenci kaçtıkları çatıda, 3 öğrenci ve eğitmen de 2. katta hayatını kaybetti. Morga kaldırılan cesetlerin kimlik tespiti için ailelerden kan örneği alındı.
Adana İtfaiye Daire Başkanı Fatih Durukan, ilk belirlemelere göre yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceğini belirtti. Durukan, binanın içinin ahşap kaplama olduğunu, yalıtım için strafor kullanıldığını, yerlerin de halıyla kaplı olduğunu, bu nedenle yangının kısa sürede büyüyüp üst katları sardığını dile getirdi.
Yangın haberini alan veliler yurdun önüne toplandılar ve evlatlarının akıbetini öğrenmeye çalıştılar. Bir veli çocuklarının daha önce devlet yurdunda olduğunu, yurt binasının yıkılarak çocukların Süleymancılar olarak tabir edilen tarikatın yurduna taşındığını dile getirdi. Veliler, yangın merdiveninin kapısının kilitli olması başta olmak üzere ihmaller silsilesine tepki gösterdiler. Evlatlarını teslim ettikleri yetkililerden hesap sordular. Ancak timsah gözyaşları döken yetkililer, aileleri yatıştırmak üzere ilçeye 32 psiko-sosyal uzman göndermekle yetindiler.
Çoğunlukla orman ve dağ köylerinden oluşan Aladağ’da, ilçe halkı geçimlerini ormandan odun, kereste sağlayarak, hayvancılık, bahçecilik yaparak, krom madenlerinde çalışarak sağlıyor. Yoksulluk içinde yaşayan aileler için çocukların eğitimi büyük bir sorun. Çocuklarını okutmak isteyen aileler, köy okullarının kapatılması nedeniyle, çocuklarını ilçelerdeki okullara göndermek zorunda kalıyor. Servis imkânlarının yetersizliği ve pahalılığı nedeniyle çocuklarını ilçelerdeki yurtlara emanet eden aileler, şimdi acı içinde. Alevler içindeki evlatlarının hayatta olup olmadığını gözyaşları içinde beklerken, acılarını ve öfkelerini dile getiriyorlar. Ancak bilinmelidir ki Aladağ felaketi ilk değil, son da olmayacak.
8 yıl önce Konya’da yine aynı tarikata ait, kaçak Kuran kursu verilen Boğaziçi Özel Öğrenci yurdunda tüpgaz patlamasıyla bina çökmüş ve 18 öğrenci ölmüştü. 1 Aralık 2015’te Diyarbakır’da yine Kuran kursu verilen bir yurtta yangın çıkmış ve 6 çocuk yanarak can vermişti. Ama bu faciaların ardından önlem almak ve denetim yapmak şöyle dursun, yetkililer aileleri susturmaya çalışmışlardı. 12 canın yittiği bu son yangın, toplu olarak çocukların barındığı bir yerde hiçbir önlem alınmadığını, devletin denetim görevini yerine getirmediğini, kâr ve iktidar tutkusunun insan canının önüne geçtiğini bir kez daha gösterdi.
Ayrılıklar Yalandır
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- İsrail Katliamı, Emperyalistler İkiyüzlülüğü Sürdürüyor
- Samandağ’da “Rezerve Hayır!” Mitingi
- Emeklilerin Gözünü Kırıntılarla Boyayamazsınız!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- Çorlu Tren Katliamı Davası Sonuçlandı: “Üst Düzey Sorumlular da Yargılanmalı”
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Ücret Gasplarına, Düşük Ücretlere ve Baskılara Karşı Mücadeleler Sürüyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...