Buradasınız
Akbelen Direnmeye Devam Ediyor!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de, Akbelen Ormanında ağaçların kesilerek kömür madeni açılmasına karşı çıkan köylüler 2021’den bu yana direnişlerini ve nöbetlerini sürdürüyorlar. Halkın tepkisine rağmen 24 Temmuz sabahı 05.30’da jandarma eşliğinde orman sahasına giren yıkım ekipleri ağaç kesimine yeniden başladılar. Köylüler yıkım ekiplerini ormandan çıkartmak için mücadele ederken destek ve dayanışma çağrısında bulundular. Jandarma ekipleri direnen köylüleri ormanlık alana sokmamak için barikat kurdu, köylüleri copladı, tazyikli su ve gaz sıkarak dağıtmaya çalıştı. Köylülerin feryatları kesim makinelerinin ve copların gürültüsüyle boğuldu.
Siyasi iktidarın desteğiyle semirdikçe semiren ve “Beşli Çete” olarak anılan şirketlerden biri olan Limak Holding’e bağlı Limak Enerji’nin ve IC İçtaş’ın ortaklığındaki YK Enerji şirketi, Gökova’da bulunan Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işletiyor. Şirket termik santrallere kömür sağlamak için maden sahasını genişletmek amacıyla yargının, polisin ve askerin desteğiyle Akbelen Ormanını katlediyor. Köylüler arazilerini şirkete satmaya zorlanıyor. Ağaç kesimine direnenler devletin baskısı ve şiddetiyle karşı karşıya kalıyor. Ülkeyi karıştırmak istemekle suçlanıyor.
Tarım ve Orman Bakanlığı köylülerin direnişine, mahkeme kararlarına ve protestolara rağmen kamuya ait ormanlık alanda kömür çıkartılması iznini bu şirkete vermekte tereddüt etmedi. İki yıl önce köylülerin açtığı davalarda yürütmeyi durdurma kararları verilmişti. Ancak geçtiğimiz yıl Aralık ayında üçüncü kez hazırlanan bilirkişi raporu gerekçe gösterilerek yürütmeyi durdurma kararları kaldırıldı. Böylece talanın önü açıldı. Doğaya, insana, yaşama düşman bu anlayış, her şeye kâr gözüyle bakan sermaye sınıfının anlayışıdır. Türkiye’nin dört bir yanında dereleri, toprağı, ormanlık alanları altın, kömür çıkarmak, elektrik üretmek, yani sermaye elde etmek için yok eden anlayıştır. Faturasını işçiye, emekçiye, köylüye yükledikleri hayat pahalılığı yetmiyormuş gibi sermaye sınıfı emekçilerin suyuna, toprağına, ormanına, havasına da çöküyor. Halkın talepleri, uzmanların yaptığı bilimsel uyarılar, doğanın uğradığı yıkım, iklim krizi dikkate alınmıyor.
Bu bölgede çıkartılacak kömürün verimliliğinin son derece düşük olduğunu vurgulayan uzmanlar, ormanların kesilmesiyle temiz hava kaynağının da yok edileceğini söylüyor. Aynı ekosistemde yaşayan endemik türler başta olmak üzere diğer canlıların da bu yıkımdan zarar göreceğini vurguluyorlar. Termik santralde kömürün işlenmesi neticesinde kullanılıp atılacak tonlarca litre atık su da denize boşaltılarak denizin kirlenmesine, içinde yaşayan canlı türlerin zehirlenmesine neden olacak. Siyasi iktidarsa bu gerçekleri zerre kadar umursamıyor, “bölge ekonomisi güçlenecek”, “enerji ihtiyacı karşılanacak”, “turist gelecek”, “işsizler iş bulacak”, “kesilen ağaçlar yeniden dikilecek” türünden boş vaatler yayıyor.
Köylüler 2 yıldır ormanların yok edilmesine karşı direniyor, fedakârca nöbet tutuyorlar. Erkeklerin çoğunlukla köy dışında çalışması nedeniyle direnişi yaşlısı, genciyle kadınlar yürütüyor. Medyaya açıklamalarda bulunan köylüler jandarmanın çekilmesini, bakanların bizzat gelerek kendilerine açıklama yapmasını istiyorlar. Binlerce yıllık ormanın kesilmesiyle aslında kendi geleceklerinin de yok edileceğini, havanın, suyun, toprağın kirlenmesiyle tarım yapamayacaklarını söylüyorlar. Akbelen Ormanının kritik bir öneme sahip olduğunu, burası korunamazsa diğer bölgelerin de benzer şekilde yıkıma uğrayacağını belirtiyorlar. Bir yandan orman yangınlarının diğer yandan maden şirketlerinin ormanları yok etmesinin yeni felaketler getireceğini ifade ediyorlar. Destek ve dayanışma çağrısında bulunuyorlar. Nitekim bu çağrıları karşılıksız kalmıyor, Akbelen Ormanını savunmak üzere çevre ve demokratik kitle örgütleri, sivil inisiyatifler bölgeye gidiyor.
Fakat yandaş sermayeye kol kanat geren iktidar, barikatlar kurarak yolları kapatıyor, destek için Akbelen’e ulaşmaya çalışan insanları engelliyor. Muhalif milletvekillerinin bölgede incelemeler gerçekleştirmesine, basın açıklaması yapmasına dahi tahammül göstermiyor. Emrindeki kolluk güçlerine verdiği emirle direnişe desteğe gelenlerin araçları durduruluyor, GBT sorgusu yapılıyor, bölgeye ulaşmalarına, direnişin büyütülmesine sayısız engel çıkartılıyor. Dayanışmaya gelenler hakkında “dışarıdan gelenler halkı kışkırtıyor” şeklinde dedikodular yayarak, yandaş medya üzerinden en pespaye karalama haberleri servis ederek dayanışmayı bölmeye çalışıyorlar.
Türkiye’de 1-21 Temmuz arasında 295 orman yangınında 3 bin 160 hektar alan yanıp kül oldu. Cudi’de, Antalya’da yangınlar sürüyor. Hava sıcaklığı özellikle açık havada çalışan işçiler, kronik rahatsızlığı olanlar ve yaşlılar üzerinde ölümcül etkide bulunuyor. İklim krizine ve ekolojik yıkıma rağmen ormanlar kömür uğruna kesilmeye devam ediyor. Yaşadığımız, çalıştığımız her alanda sorunlar büyüyor, çelişkiler keskinleşiyor. Bilelim ki hiçbir sorunumuz bir diğerinden bağımsız değildir. Akbelen Ormanının köylülerin itirazına rağmen kesilmesiyle düşük ücret dayatmasına karşı çıkan işçilerin grevinin yasaklanması arasında, artan baskılarla örgütsüzlük arasında, örgütsüzlükle iş cinayetleri arasında doğrudan bağlar vardır. Bütün sorunların gelip düğümlendiği nokta sermaye sınıfının ve iktidarın saldırılarına dur diyecek emek cephesinin güçlenmesidir. Dert bizde derman örgütlü mücadelemizdedir.
- Tokat’ta Altın Madenine Karşı Direniş
- Yine Yangın, İhmal ve Umursamazlık
- Doğanın Talanına Hayır!
- Diyarbakır ve Mardin’de Yangınlar: Sermayenin Kâr Hırsı Can Alıyor
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- “Mersin Atatürk Parkında Yeni Liman İstemiyoruz”
- İktidarın Zihniyeti İliç’te de Aynı!
- İliç’te Aileler Arama Çalışmalarının Durdurulmasını Protesto Etti
- İliç’te Maden Faciası: Tonlarca Siyanürlü Toprak Çöktü, İşçiler Altında Kaldı
- Brezilya, Fas, Libya: Kapitalizm Felaket Demektir!
- Akbelen Direnmeye Devam Ediyor!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- Orman Yangınları Devam Ediyor
- Deştin Köylüleri: Çimentocular Topraklarımızı İşgal Edemeyecek!
- Samandağ Halkı: “Deprem Öldürmedi Asbestle Öldürecekler!”
- Depremden Sonra Sel de Felakete Dönüştü
- Pakistan’da Seller Can Almaya Devam Ediyor
- “Yeşil Bursa”ya Ne Oldu?
- Ormana Girişleri Yasaklamak mıdır Önlem?
- Fırat Nehri Siyanür Akıyor!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...