Buradasınız
Batmanlı Sağlık Emekçileri Olarak Antep’teki Grevci İşçileri Ziyaret Ettik
Batman’dan sağlık emekçileri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Antep’te Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 fabrikada başlayan, daha sonra bir fabrikanın daha katılımıyla 6 fabrikaya yükselen, kurulan komiteler ve seçilen temsilciler aracılığıyla ortaklaştırılan grevlerin ardından 3 fabrikada anlaşmaya varıldı ve grevler sonlandırıldı. Ücret artışı ve ikramiyeyle ilgili talepler tam olarak olmasa da kısmen karşılandı. Gürteks, Gür İplik ve Şireci Tekstil’de ise patronla görüşmeler sürüyor.
Bölgedeki diğer fabrikalardaki işçilerin mücadelelerinden haberdar olması amacıyla broşür dağıtan işçiler 16 Ağustos Çarşamba günü şehir merkezinde bir basın açıklaması düzenleyerek hükümete ve ısrarla kendileriyle ilgili haber yapmayan yerel basına tepkilerini dile getirdiler.
Grev üzerine Gürteks ve Gür iplikte toplam 1200 işçiyi işten çıkaran ve ancak tazminatsız yeni baştan girişi kabul etmeleri durumunda işe alacaklarını söyleyerek işçilere boyun eğdirmeye çalışan patronlar, bir işçi temsilcisinin bildirdiğine göre, daha sonra mücadelede öne çıkan işçilerden oluşan yaklaşık 50-60 kişi hariç olmak üzere tüm işçileri geri alacaklarını açıkladılar. Şireci Tekstil patronu da aynı yola başvurdu.
Çalışan işçilerin tümünün iş bıraktığı ve moralleri yüksek olan Motif İplik işçileri, 9 günlük iş bırakma nedeniyle kendilerinin 200 lira zarara uğradığını ama patronun milyarlarca lira zarar ettiğini belirtti. İşçiler aynı gün patronla anlaşmaya vararak grevi sonlandırdılar.
Gür İplik fabrikasının işçileri Pazar günleri mesailerin zorunlu tutulduğunu, Pazar yevmiyesi normalde 66 lira olmasına rağmen Pazar günü mesaiye gelmeyen işçilerden 120 lira kesildiğini söylediler. Fabrika müdürünün patrondan habersiz verdiği ücret artışı sözünden dönerken yüzlerce işçiyi yalancılıkla suçladığını ve hakaret ettiğini ifade ettiler.
Aynı fabrikadan bir kadın işçi “14 yıl çalıştım, şimdiye kadar hep uyumuşum ama artık uyandım” diyordu. Bir başka işçi “Sendikayla geçen yıllarda 10 TL zam alabildik ama biz kendi inisiyatifimizle birlik olarak birkaç gün içinde 120 TL ücret artışını şimdiden kabul ettirdik” diyerek mücadeleyle elde edilebilecek maddi ve manevi kazanımların kısa bir özetini yaptı.
İşçilerin bildirdiğine göre polis yoldan geçen ve destek olmak için korna çalan araçlara ruhsat soruyor ve trafik cezası kesiyor. İşçilerin diğer fabrikalarda direnişte olan işçileri ziyaret etmelerine izin vermiyor ve yolda kimlik kontrolü yapıyor. Civar fabrikalarda patronlar işçilerin tuvaletleri kullanılmasına izin vermiyor ve işçiler tuvalet ihtiyaçlarını açık arazide gideriyor. Avukatın, patronun makineleri ve binayı tahrip edip suçu işçilerin üzerine atabileceği ve o nedenle fabrikanın önünden ayrılmamalarını salık vermesiyle işçiler geceleri de fabrikada kaldıklarını belirtiyor.Kendi oylarıyla seçilen 12 AKP’li milletvekilinin hiçbirinin yanlarına gelmediğini, valinin yüz çevirdiğini belirten işçiler, yerel ve ulusal basının yanlarına uğramadığını, grevci işçilerden birinin aradığını öğrendikleri anda telefonu yüzlerine kapattıklarını belirtiyorlar.
Sağlık emekçileri olarak Şireci Tekstil, Gür İplik ve Motif İplik fabrikalarının önündeki grevci işçilere yaptığımız ziyaretleri işçiler olumlu karşıladılar. İşçiler kendilerine ulaştırdığımız İşçi Dayanışması bültenlerini ilgiyle incelediler. Mücadelelerinde kendilerine destek mesajlarımızı ilettik ve derneğimizi kısaca tanıttık.
Bu grevlerde sermaye devletinin emrindeki polis aygıtının nasıl da sermayenin hizmetinde işçilerin mücadelesini baltaladığı bir kez daha gözler önüne serildi. Sermaye basınının, sermaye partisi AKP’nin ve sermaye devletinin diğer temsilcilerinin işçilere nasıl sırtını döndüğünü; patronların tuvaletleri işçilere kullandırmamaya varıncaya kadar diğer patronlarla nasıl işbirliği içinde olduğunu bir kez daha gördük. Ama aynı zamanda birleşen işçilerin gücünün bir kez daha farkına vardık.
Bir Yurtiçi Kargo İşçisinden Mektup
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.