Buradasınız
Beraber Mücadele Etmeliyiz
Kartal’dan bir matbaa işçisi
İşçi kardeşler, sizlere fabrikamızda yaşadığımız sorunlar ve bunların çözüm yolundan bahsetmek istiyorum. Bizim sorunlarımızın en başında patronumuz yer alıyor. Patronumuz bizlerin her zaman daha çok çalışmasını istiyor. Birazcık dinlenmek isteyen kadın veya erkek işçi arkadaşlarımıza çok ağır hakaretlerde bulunuluyor. Patronumuz ücretlerimizi arttırmıyor. Çeşitli bahaneler ileri sürerek ücretlerimizi arttırmamak için bizleri sürekli oyalıyor. İkramiye ve sigorta gibi sosyal halkamızı da vermiyor. Bu haklarımızı lüks olarak görüyor. Patronumuzun adını dahi duymak istemediği haklarımızdan biri de sendikadır. Patron ne gerek var diyerek sendikalaşmamızı asla istemediğini sürekli söylüyor. Yaptığı toplantılarda bunu dile getirip üstü kapalı tehditler savuruyor ve böyle girişimlerde bulunanlar varsa vazgeçsin mesajı veriyor.
Yaşadığımız bu ve benzeri sorunlara karşı patronumuzla tek bir konuda dahi aynı düşünmediğimi görmüş oldum. Bugüne kadar bazı işçi arkadaşlarım dayanamayıp istifa ettiler. Ama patron çalıştıracak bir sürü işçi buldu ve hep daha fazla kazandı. Biz ise yoksulluğa talim etmeye devam ediyoruz. Bu duruma bir çözüm bulamadığımızdan bazılarımız böyle gelmiş böyle gider diyor, bazılarımızın morali ise sürekli bozuk. Benim gibi olanlarsa sorunlarımızın bir çözüm yolu olmalı diye araştırmaya devam ediyor.
Ben uzun uzun patronun neden böyle davrandığını düşündüm ve cevabını sonunda buldum. Bunu, bana yardımcı olan İşçi Dayanışması bültenine ve UİD-DER’e borçluyum. Onlarla fabrika önlerinde dağıttıkları bülten aracılığı ile tanışma fırsatı buldum. Başta bülten almaktan korktum. Fakat sonra cesaretimi topladım, bülteni almaya ve okumaya başladım. Böylece aklımı kurcalayan sorulara cevap bulmaya başladım. Ve daha fazla bilgi için UİD-DER’li işçilerle görüştüm. Aslında patronum, tüm kötülükleri, bir sınıfın üyesi olduğu ve bir sistemin sürdürücüsü olduğu için yapıyor. Biz işçileri sömürmese, haklarımızı elimizden almasa patron olarak kalabilir mi? O, bizleri ezen ve sömüren kapitalist sistemin parçasıdır. Ona karşı mücadele etmek için bizlerin de bir sınıf gibi davranması gerekiyor. Bunun için bizler hep beraber örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz. Son olarak diyorum ki biz işçiler hep beraber tüm patronlara karşı mücadele vermeliyiz. Hem sinekleri öldürmeli hem de bataklığı kurutmalıyız.
Emek Harcamak Gerek
Goller Patronlara
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Kredi Kartları Taksitlerinden Kurtuluyoruz!
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...