Buradasınız
Buzdağının Görünmeyen Yüzü Ne Olacak?
Beylikdüzü’nden bir sağlık işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçi sınıfı, çalışan, üreten ve emeğiyle yaşamını sürdüren bir sınıftır. Biz işçiler, her gün çalışmak için evlerimizden çıkıp işyerlerine gideriz. Yaşamlarımız büyük oranda böyle geçer. Bir de hayallerimiz vardır. Hayallerin sınırı yoktur aslında aynı evrenin sonsuzluğu gibi… Ama çoğumuz küçücük dünyalarımız gibi küçük hayaller kurarız. İşten eve dönüp sevdiklerimizle vakit geçirmek, ayaklarımızı şöyle bir uzatıp güzelce dinlenmek, gezmek, eğlenmek gibi… Tabi çalışan işçilerin yanı sıra milyonlarca işsiz de var. 28 yaşındaki Mustafa Eser gibi mesela…
Zonguldak’ın Dilaver Mahallesinde yaşarmış Mustafa… İşsiz kaldığı için maddi zorluklar yaşamış, hepimiz gibi. Bu yüzden de Zonguldak’ta kaçak bir madende işçilik yapmak zorunda kalmış. Çalışmış çalışmış günlerce kaçak bir madenin zifiri karanlığında, ay sonunu getirebilmek için çalışmış. Her gün hayaller kurarak, bir de sevdikleriyle helalleşerek inmiş madene. Ama bir gün gelmiş ve her gün indiği madende göçük altında kalmış. Ağır yaralanmış ve hastaneye götürülmüş. Kaçak maden patronu, yalanını daha Mustafa göçük altında kaldığı anda hazırlamış; O’na evde elektrik çarpmış!
Mustafa gibi her ay yüzlerce işçi iş cinayetlerine kurban gidiyor. Daha geçtiğimiz günlerde Büyükçekmece’de bir fabrikada çıkan yangında dört göçmen işçi yanarak yaşamını yitirdi. Bunun sorumlusu fabrika patronu utanmadan iş güvenliği önlemlerinin alındığını söyleyerek olayı kapattı. 2019 yılının ilk beş ayında en az 716 işçi, iş cinayetinde hayatını kaybetti. Bu rakam sadece Mayıs ayında 163 işçi olarak kayıtlara geçti. Rakamları genellediğimizde Türkiye’de her gün ortalama beş işçi iş cinayetlerine kurban gidiyor.
Kardeşler bu rakamları devletin herhangi bir kurumu duyurmuyor. Egemenler için işçilerin ne dirisi ne de ölüsü bir anlam ifade ediyor. Çeşitli alanlarda uzmanların gönüllü katkılarıyla çalışmalarını yürüten İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi) yerel gazetelerden, hastane kayıtlarından ulaşabildiği iş cinayetlerini derleyerek bu rakamları duyuruyor. Dolayısıyla İSİG Meclisi’nin duyurduğu rakamlar korkunç boyuttadır evet ama buzdağının sadece görünen yüzüdür. Buzdağının görünmeyen yüzü ne olacak peki?
Aba altından su yürüten patronlar her ne kadar gizlemeye çalışsa da biliniyor ki kayıt dışı ve sigortasız çalışan yüz binlerce işçi var. Bunların başında mülteci işçiler ve çocuk işçiler var. Hatta Türkiye’de yabancı ve kaçak çalışan işçi sayısı 1 milyondan fazla! Peki, bu işçiler iş kazası geçirdiğinde ne oluyor? Mustafa kardeşimizin hayatını kaybettiği vakada görüldüğü gibi sermaye sahipleri iş cinayetlerinin üstü örtülsün diye kırk takla atıyorlar. “Elektrik çarptı” diyorlar, “yüksekten düştü” diyorlar ve böylece belki her ay onlarca iş cinayetinin üzerini örtüyorlar.
İçinde yaşadığımız sömürü düzeninin ahval ve şeraiti böyledir. İşçilerin canını alır ama çığlıklarını duymaz. Geriye sadece acı ve gözyaşı kalır. Peki, işçiler ölmeye devam ederken patronların yaptıkları yanları kâr kalacak mı? Elbette hayır! Bu gidişata dur demeliyiz, patronlardan hesap sormalıyız! O vakit mücadeleye dört elle sarılmalı daha güzel bir dünyanın var olabileceğine inanmalıyız. Böyle bir dünyanın hayallerini kurmalı ve bu hayalleri gerçek kılmak için mücadele etmeliyiz. Unutmayalım böyle gelmemiş, böyle gitmeyecek!
Emekçi Kadınların Gözünden UİD-DER
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.