Buradasınız
Darbecileri Göreve Çağıran TÜSİAD da Yargılanmalı!
12 Eylül’ü Yargılama Platformu, 28 Martta, Taksim’de bulunan TÜSİAD binasının önünde bir basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında, 1980 askeri faşist darbesinin sorumlularının birkaç generalden ibaret olmadığı vurgulandı. Asıl sorumlunun TÜSİAD olduğu ve sanık sandalyesine patronların da oturtulması gerektiği ifade edildi.
12 Eylül’ü Yargılama Platformu adına basın açıklamasını 78’liler Girişimi’nden Celalettin Can yaptı. Can, darbenin gerçekleşmesinde TÜSİAD’ın payının ne olduğunu şu sözlerle ifade etti: “1980 yılı toplu sözleşme yılı idi. Özel sermaye ve devlet sektöründe bir milyonun üzerinde işçi toplu sözleşme görüşmelerine oturmayı bekliyordu. Ayrıca yılın ilk ayından Eylül ayına dek 77 grev, erteleme kararıyla 122 bin işçinin greve gitmesi engellenmişti. Bütün bu engellemelere rağmen 440 işyerinde 86 bin işçi grevdeydi. 12 Eylül öncesinde işçilerin mücadelesi vardı. Güya toplum içerisindeki kardeş kavgasına son vereceğini açıklayan ordunun asıl işi, işçilerin her türlü hak almak için var ettikleri sendikalarını, derneklerini ve siyasi partilerini yok etmekti. Darbeden sonra kapatılmayacak örgütlerin en başında TÜSİAD geliyordu. Aslında bu darbenin amacını TİSK Başkanı Halit Narin şu sözlerle ifade ediyordu. ‘20 yıl boyunca işçiler güldü biz ağladık. Şimdi ise gülme sırası bizde.’”
Can sözlerine şöyle devam etti: “Darbeden sonra patronların yüzü gülmeye başladı. Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin 1980 yılında toplam kârları 124 milyar iken, 1984 yılında 655 milyara yükselecekti. Bu rakamlar, 12 Eylül darbesini kimlerin hazırladığını ve darbeden kimlerin ne kazandığını çok net bir biçimde açıklamaya yetiyor. O halde Evren ve Şahinkaya ile başlayan bu süreç genişletilmeli ve TÜSİAD patronları da yargılanmalı.”
Eylemde, 4 Nisanda Ankara’da başlayacak olan davaya katılım çağrısı yapıldı. Eylem, İstiklal Caddesi’nde yapılan bildiri dağıtımıyla sona erdi.
KESK Saldırıları Protesto Etti
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- İsrail Katliamı, Emperyalistler İkiyüzlülüğü Sürdürüyor
- Samandağ’da “Rezerve Hayır!” Mitingi
- Emeklilerin Gözünü Kırıntılarla Boyayamazsınız!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- Çorlu Tren Katliamı Davası Sonuçlandı: “Üst Düzey Sorumlular da Yargılanmalı”
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...