Buradasınız
Direnişçi İşçilerden “Artık Yeter”
Mersin’den UİD-DER üyesi bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
47 gün umutla bekledi liman işçileri. Günlerce ne iş çıkışları verildi, ne limana girebildiler. “Mağdur değilsiniz” diyordu pek çok kişi. İzmir Limanı’ndan işçi getirdiler sonra. Yağ, asit işleri pek yürümese de İzmir Limanı işçileri gözlerinin önünde limana girip çıktıkça direnişçi işçilerin içleri öfkeyle doluyordu. Bu arada Nuri Çiftçi işçilerin çıkışını vermişti. “Gözümüz aydın, sonunda işten atıldık, mağdur olduk” diyordu pek çoğu. Bakalım buna sığınanlar şimdi ne yapacaktı? Patronun işi yürüse de yürümese de işçilerin yüreğine umutsuzluk tohumlar ekmeye çalışıyordu. Patron baktı bu iş böyle de olmayacak Uğur-San işçilerini mesaiye bırakıp işini yürütmeye çalıştı. Ama direnişçi işçiler niye direniyordu o zaman? Onların yaptıkları iş başkaları tarafından yapılırsa patronun direnişçi işçilere ihtiyacı kalmayacaktı.
Maddi sıkıntılar da baş göstermeye başlamıştı tabii. Şimdilerde pek görülmüyor direnişçi işçilerin haftanın 7 günü, günün 24 saati çadırda direnmesi. Böyle çaresizce beklenecekse ne yapacaklardı o çadırda 7 gün 24 saat? Sonunda yumruklar sıkıldı ve sorgulanmaya başlandı. Ne yapılacaktı? Bu mesaiye kalma sorunu nasıl aşılacaktı?
Çalışan işçilere düşüyordu iş; hem direnen arkadaşları için hem de kendileri için bu işe artık bir son vereceklerdi. Ve haftalar süren çaba sonucu mesai sorunu da direnişçi işçilerin lehine karara bağlandı. Günlerdir bekleyen işçiler bu işin beklemekle ya da oturmakla çözülemeyeceğini çoktan anlamıştılar. Onlar hiçbir vaade boyun bükmeyecekti artık. Sabah servislerin önüne geçip arkadaşlarına neden mücadele ettiklerini ve neye ihtiyaçlarının olduğunu anlatmaya başladılar. Akşam yönetim bölümünün servislerini protesto ederek “buradayız, gözleriniz o siyah camların ardından bakmasın artık, görün ayağa kalktık” dediler. Sonra işçi servislerini alkışlarla, ıslıklarla uğurlayarak tohumun filizlendiğini gösterdiler.
Şimdi umutlar daha taze, yürekler coşkulu, gözlerde kararlı bakışlar. Mücadelenin başarıya ulaşması için adımlar atıldı ve bu uzun yolda atılacak adımların altı örülmeye başlandı. Liman işçilerinin bu onurlu mücadelesinde onlarla birlikte olmak, bir yol daha açmak ve bu direnişin başarıya ulaşabilmesi için bir taş daha koyabilmek için liman işçileriyle dayanışma daha da büyütülmelidir. Uluslararası Mersin Limanına sendikaların uluslararası destek vermesi sağlanmalıdır. Gerçek sınıf dayanışması ancak direnişçi işçilerin yüreğindeki coşkuyu, kararlılığı ve eylemliliği paylaşıp büyütmekle gerçekleşebilir.
LİMAN İŞÇİSİ YALNIZ DEĞİLDİR!
YAŞASIN İŞÇİLERİN ULUSLARARASI MÜCADELE BİRLİĞİ!
İşçiler Haklı, UİD-DER Çok Farklı
Ankara’da 12 Eylül Mitingi
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.